Czy odszkodowanie wypłacone na drodze ugody sądowej, stanowiące rekompensatę z tytułu utraconej (...)

Czy odszkodowanie wypłacone na drodze ugody sądowej, stanowiące rekompensatę z tytułu utraconej wartości nieruchomości, będzie zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarboweg Kraków-Krowodrza działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 12.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych od odszkodowania otrzymanego na podstawie ugody sądowej stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Podatnik będący osobą fizyczną zwrócił się z zapytaniem, czy odszkodowanie wypłacone na drodze ugody sądowej, stanowiące rekompensatę z tytułu utraconej wartości nieruchomości, będzie zwolnione od podatku dochodowego. Z opisanego przez podatnika stanu faktycznego wynika że podatnik jest właścicielem nieruchomości przy ul. X. Na sąsiedniej nieruchomości planowana jest budowa biurowca, w związku z czym według podatnika sąsiadujące nieruchomości utracą na wartości.

Zgodnie z art. 21 § 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie, z wyjątkiem odszkodowań:
- otrzymanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
- dotyczących korzyści, które podatnik mógłby osiągnąć, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Uregulowania prawa cywilnego mowią, że szkoda jest rozpatrywana jako uszczerbek o charakterze majątkowym i ma dwojaką postać:
- może obejmować stratę, jakiej doznaje mienie poszkodowanego; wskutek doznania tej straty poszkodowany staje się uboższy niż był dotychczas; jest to tzw. damnum emergens,
- może obejmować utratę korzyści, jakiej poszkodowany mógł się spodziewać, gdyby mu szkody nie wyrządzono; wskutek doznania tej postaci uszczerbku poszkodowany nie staje się bogatszy, jakkolwiek mogł liczyć na wzbogacenie się, mógł go oczekiwać, jest to tzw. lucrum cessans.
Odszkodowanie za obniżenie wartości działki zgodnie z art. 224 § 2 i n. Kc, stanowi odszkodowanie uzupełniające przysługujące właścicielowi nieruchomości. Mając na uwadze definicję szkody, która wyraża się w rzeczywistej zmianie stanu majątkowego poszkodowanego i polega albo na zmniejszeniu się jego aktywów albo na zwiększeniu się pasywów, odszkodowanie z tytułu obniżenia wartości działki dotyczy straty - rzeczywistego uszczerbku w posiadanym majątku - jakiej podatnik doznał i nie podlega opodatkowaniu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowica 10, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza w terminie do 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika