czy prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogólnych 'Książka przychodów i rozchodów' (...)

czy prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogólnych 'Książka przychodów i rozchodów' przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty za dokształcanie się?

Działając na podstawie art.14a §1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 25 marca 2005 roku, dotyczące zapytania - czy prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogólnych 'Książka przychodów i rozchodów' przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty za dokształcanie się - jest prawidłowe.

Pismem z dnia 25 marca 2005roku (data wpływu 25.03.2005r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny: Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie udzielania ratowniczych świadczeń zdrowotnych, wykonywanych w ramach umowy z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego, opodatkowaną na zasadach ogólnych, ewidencjonując zdarzenia gospodarcze w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.Dokształcanie się w Akademii Medycznej w kierunku ratownictwa medycznego jest niezbędne przy świadczeniu usług ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Porady prawne

Strona zwraca się z zapytaniem:czy prowadząc działalność gospodarczą na zasadach ogólnych 'Książka przychodów i rozchodów' przysługuje prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłaty za dokształcanie się? Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż można zaliczyć czesne za studia w poczet kosztów uzyskania przychodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Dla podatników osiągających przychody z działalności gospodarczej kosztami uzyskania przychodu są ponoszone wydatki z uwzględnieniem zasad wynikających z art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26.07.1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Oznacza to, że wydatki muszą być związane z prowadzoną działalnością gospodarczą , poniesione w celu uzyskania przychodów z tej działalności i nie mogą być wymienione w katalogu wydatków nie uznanych za taki koszt.Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych podatnika nie są ujęte w katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodu, zawartym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.Biorąc pod uwagę stan faktyczny i prawny udokumentowane wydatki (czesne) poniesione na kształcenie w Akademii Medycznej w zakresie ratownictwa medycznego, zgodne z profilem i rodzajem wykonywanej działalności i niezbędne do prawidłowego jej wykonywania stanowią koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 14b § 1 ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy - art. 14b § 2 ww. ustawy. Interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.

Stronie przysługuje zażalenie do organu odwoławczego, Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku, ul. Świętojańska 13, w terminie 7 dni od daty otrzymania niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika