czy diety przeznaczone na pokrycie zwiększonych kosztów żywieniowych w czasie podróży służbowej (...)

czy diety przeznaczone na pokrycie zwiększonych kosztów żywieniowych w czasie podróży służbowej krajowej i zagranicznej, wypłacane pracownikom i sobie, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu?

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.) prostuje pisemną informację o zakresie stosowania prawa podatkowego udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zambrowie z dnia 27.10.2004r. Nr DFI/415-3/04.

W piśmie z dnia 15.10.2004r. zwrócił się Pan do Naczelnika US w Zambrowie z prośbą o interpretację art..23 ust.1 pkt 52 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 z późn.zm.) w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą o charakterze handlowo-usługowym w ramach której świadczone są też usługi transportowe. Wątpliwości Pana dotyczyły prawa zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów diet wypłacanych pracownikom i sobie z tytułu odbywania podróży służbowych.

Porady prawne

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zambrowie wypłacane diety zarówno pracownikom, jak i Panu są kosztem uzyskania przychodów w granicach określonych w odrębnych przepisach.

Dyrektor Izby Skarbowej w Białymstoku podziela powyższą opinię , ale tylko w stosunku do pracowników, a w stosunku do Pana tylko w przypadku wykonywania usług innych niż transportowe.

W świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych brak jest podstaw do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu podróży służbowych osób wykonujących w ramach prowadzonej działalności gospodarczej czynności związane ze świadczeniem usług transportowych, gdyż wykonywanie zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej nie wiąże się z odbyciem podróży służbowej. Należy bowiem przyjąć, iż świadczenie usług transportowych polega na przemieszczaniu się z miejsca stałego pobytu do miejsca dowozu ładunku i stanowi istotę tej działalności, brak jest zatem stałego miejsca jej wykonywania. Natomiast kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości będą inne poniesione w podróży i prawidłowo udokumentowane wydatki np.rachunki za pobyt w hotelu, opłaty za płatną autostradę i inne.

W konsekwencji podatnikowi świadczącemu usługi transportu samochodowego nie przysługuje z tytułu wykonywania tych usług prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów diet z tytułu podróży.

Powyższe stanowisko potwierdza Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 5.12.2003r. Nr PB2/AS-033-0600-2495/03 i w odpowiedzi Ministerstwa Finansów z dnia 16.06.2004r. na zapytanie poselskie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika