Czy naliczony w fakturze korygującej dot. zakupu ciągnika samochodowego podatek VAT z uwagi na brak (...)

Czy naliczony w fakturze korygującej dot. zakupu ciągnika samochodowego podatek VAT z uwagi na brak żądania jego zapłaty podwyższa wartość tego środka trwałego, czy też stanowi przychód do opodatkowania?

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że w dniu 20.07.2005 r. zakupił Pan ciągnik samochodowy za cenę 17.800,-zł. Na fakturze sprzedający wskazał, iż jest to sprzedaż zwolniona z podatku VAT. Zakupiony ciągnik został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i począwszy od sierpnia 2005 r. był amortyzowany. W grudniu 2005 r. otrzymał Pan fakturę korygującą, w której do pierwotnej ceny tj. do kwoty 17.800,-zł. sprzedawca doliczył 22% podatek VAT wyjaśniając, że korekta powstała po kontroli jego firmy. Ponieważ sprzedawca nie zażądał zapłaty podatku VAT zawartego w korekcie, nie odliczył go Pan od podatku należnego.

Zdaniem Pana z uwagi na brak żądania zapłaty podatku VAT naliczonego w fakturze korygującej, podatek ten jest przychodem do opodatkowania, a nie podwyższa wartości początkowej środka trwałego.

Porady prawne

Zgodnie z art. 22 g ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18 uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia.

Natomiast w myśl art. 22 g ust. 3 ww. ustawy za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług , z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Zatem wartość początkową środków trwałych podwyższa kwota podatku VAT, która nie stanowi podatku naliczonego albo gdy podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zakupił Pan środek trwały za cenę 17.800,- zł., a z uwagi na to, że była to sprzedaż zwolniona z podatku VAT kwotę powyższą wpisał Pan do ewidencji środków trwałych jako wartość początkową do celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Następnie otrzymał Pan korektę tej faktury, w której sprzedający doliczył do pierwotnej ceny tj. do kwoty 17.800,-zł. 22% podatek VAT nie żądając jednak jego zapłaty. W takiej sytuacji nie dokonał Pan zapłaty zobowiązania wynikającego z korekty i nie odliczył zawartego w niej podatku VAT.

Uregulowania zawarte w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy interpretować w powiązaniu z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, które to nadały podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Podatnikowi będzie zatem przysługiwało prawo do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów naliczonego podatku VAT lub do zwiększenia wartości początkowej środka trwałego o wartość naliczonego podatku VAT w sytuacji, gdy ustawowo nie miał prawa do jego odliczenia. Biorąc pod uwagę powyższe , jeżeli miał Pan prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług zawartego w korekcie na podstawie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, naliczony podatek VAT nie jest kosztem uzyskania przychodów oraz nie powiększa wartości początkowej środka trwałego. Natomiast niezapłacony podatek VAT stanowi dla Pana przychód , bowiem w myśl art. 14 ust. 2 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt.6 Zatem stanowisko Pana należy uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika