Jakie skutki w zakresie podatku dochodowego spowoduje wniesienie przedsiębiorstwa w formie aportu do (...)

Jakie skutki w zakresie podatku dochodowego spowoduje wniesienie przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o. ?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan zmienić formę prawną działalności gospodarczej i wnieść dotychczasowe przedsiębiorstwo jako wkład do nowej spółki z o.o.

Zdaniem Pana wniesienie całego przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki z o.o. nie spowoduje obowiązku uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w myśl art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi przychód z kapitałów pieniężnych.Zgodnie jednak z art. 21 ust.1 pkt 109 ww. ustawy nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni - objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, jest wolna od podatku dochodowego.W świetle natomiast art. 24 ust. 3 tej ustawy w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej wg cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych,braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością gospodarczą, nie będących środkami trwałymi - takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił - w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zdaniu poprzednim. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.Z uwagi na to, że do spółki kapitałowej ma zostać wniesiony wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa, to na dzień objęcia udziałów nie powstanie żaden obowiązek w podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem nominalna wartość udziałów w takim przypadku stanowi dla obejmującego przychód wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych. Przychód podlegający opodatkowaniu powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia tych udziałów.Z przepisu art. 24 ust. 3 wynika natomiast, że nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem. Zatem jak wynika z ww. przepisów wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika