Jak należy opodatkować przychod ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością (...)

Jak należy opodatkować przychod ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością budynków i urządzeń, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14a 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30.05.2005 r., który wpłynął w dniu 31.05.2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania przychodów ze sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z własnością budynków i urządzeń, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności, wykorzystywanych dla celów prowadzonej działalności gospodarczej jest nieprawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 1995r. nabył Pan wraz ze wspólnikiem prowadzonej spółki cywilnej zorganizowaną część przedsiębiorstwa państwowego tj. prawo wieczystego użytkowania nieruchomości wraz z własnością budynków i urządzeń, stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności.Przedmiotowa nieruchomość została wpisana do ewidencji środków trwałych w listopadzie 1995r. i wykorzystywana była dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.W dniu 31.03.2005r. podjęto jednomyślną uchwałę o rozwiązaniu spółki.Obecnie po zaspokojeniu wszystkich zobowiązań spółki planuje Pan sprzedaż własnego udziału w wysokości #189; całego majątku. Sprzedaż udziału nastąpi po upływie 10 lat od momentu nabycia nieruchomości i ok. 2 miesięcy od momentu likwidacji spółki.

Zdaniem Pana sprzedaż majątku należy traktować jako przychód osoby fizycznej a nie spółki i opodatkować zgodnie z art. 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.). W przypadku jednak gdy zostanie złożone oświadczenie o przeznaczeniu uzyskanego przychodu ze sprzedaży na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt. 32 lit. a lub e przychód będzie zwolniony od opodatkowania.

W opinii tut. organu podatkowego stanowisko w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe. Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:a) środkami trwałymi b)składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500,00 zł c) wartościami niematerialnymi i prawnymiujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c. Wobec powyższego przychód ze sprzedaży przysługującej Panu #189; części budynków i urządzeń oraz prawa wieczystego użytkowania gruntu wykorzystywanych do działalności spółki będzie stanowił przychód z działalności gospodarczej zgodnie z w/w art. 14 ust. 2 pkt. 1 ustawy podatkowej. Podkreślić należy, że w świetle przepisów art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istotna jest data zbycia składników majątku będących środkami trwałymi i wartościami niematerialnymi wykorzystywanymi na potrzeby związane z działalnością gospodarczą podatnika, a nie data ich nabycia. Nadmienia się, iż od dnia 1 stycznia 2004r. został ograniczony okres, w którym powstaje przychód z tytułu zbycia środka trwałego. Zgodnie z art. 10 ust. 2 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód taki powstaje, jeżeli miedzy pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składnik majątku został wycofany z działalności i dniem jego odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat.Dochód z odpłatnego zbycia powyższych składników majątku wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej winien być wykazany w miesiącu uzyskania przychodu w deklaracji PIT-5 i opodatkowany według obowiązującej skali podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika