1. 'Czy do powyższego zbycia udziałów stosuje się przepisy podatkowe polskie czy białoruskie?' 2. (...)

1. 'Czy do powyższego zbycia udziałów stosuje się przepisy podatkowe polskie czy białoruskie?' 2. 'Czy zbycie, o którym mowa wyżej podlega opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?' 3. 'Czy w celu ustalenia kosztów uzyskania przychodu z tytułu zbycia udziałów wartość wkładu pieniężnego dokonanego w dolarach USA przelicza się na złote według kursu z dnia objęcia udziałów, czy według kursu z dnia jego zbycia ?' 4. 'Czy zbycie udziałów, o którym mowa wyżej podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?'

Stan faktyczny: posiada Pan udziały w kapitale zakładowym Spółki.... z siedzibą w Grodnie, w wysokości nominalnej 32 670 dolarów USA (jest to spółka kapitałowa utworzona na terytorium Republiki Białoruś w oparciu o prawo białoruskie). Planuje Pan sprzedaż powyższych udziałów, w części polskiej spółce kapitałowej, a w części osobie fizycznej, obywatelowi Białorusi. W obu przypadkach sprzedaż ma nastąpić na terytorium Polski. Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług doradczych. Z tego tytułu jest Pan podatnikiem podatku VAT. Zbywane udziały nie stanowią majątku związanego z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą.Naczelnik Pierwszego Urzedu Skarbowego w Białymstoku działając na podstawie art. 14 § 1i3 ustawy z dn. 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) w odpowiedzi na pismo wyjaśnia:

Porady prawne

1. Zgodnie z art. 13 ust.4 umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białoruś w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzoną w Mińsku dn. 18.11.1992 r. (Dz.U. Nr 120 poz. 534) zyski z przeniesienia tytułu własności majątku nie wymienionego w ustępach 1, 2 i 3 podlegają opodatkowaniu tylko w tym umawiającym sie państwie, w którym osoba przenosząca tytuł własności ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. W związku z tym, że ma Pan miejsce zamieszkania w Polsce zyski ze sprzedaży udziałów w kapitale zakładowym spółki z siedzibą w Grodnie podlegają opodatkowaniu w Polsce (stosuje się polskie przepisy podatkowe).2. Zgodnie z art. 30b ust.1 i ust.2 pkt 4 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej między innymi z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa wyżej, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f pkt.1 lub art. 23 ust.1 pkt. 38.

3. Zgodnie z art. 22 ust.1 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Natomiast zgodnie z art. 22 ust.1f pkt 1 w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), koszty uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zatem koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży udziałów w spółkach mających osobowość prawną ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów z dnia ich objęcia.

4. Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dn. 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1) odpłtna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju
,2) eksport towarów,
3) import towarów,
4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Biorąc powyższe pod uwagę zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wymienioną w art. 5 ust. 1 ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika