Czy fakt istnienia powiązań kapitałowych między byłym i obecnym pracodawcą, a firmą z którą (...)

Czy fakt istnienia powiązań kapitałowych między byłym i obecnym pracodawcą, a firmą z którą podatnik ma zamiar współpracować w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ma wpływ na możliwosć wyboru opodatkowania dochodów z tego źródła podatkiem liniowym?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Pana X przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2005r., które wpłynęło w dniu 18.04.2005r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 18.04.2005r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w roku bieżącym zamierza Pan uruchomić działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług konsultingowych ? doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej zarządzania w sektorze produkcji, dystrybucji i sprzedaży produktów, w tym ? prowadzenie obserwacji i analiz w odniesieniu do działalności gospodarczej, analiz skuteczności poszczególnych działań i akcji gospodarczych oraz analiz porównawczych w stosunku do innych podmiotów w branży produkcyjnej i konkurentów.

Usługi wyżej wymienione będą świadczone głównie na rzecz podmiotów będących nierezydentami.

Równocześnie poinformował Pan, że planuje wykonywanie wymienionych usług na rzecz podmiotu gospodarczego jednego z krajów Unii Europejskiej, powiązanego kapitałowo z obecnym i byłym Pana pracodawcą (grupa kapitałowa). Potencjalny usługobiorca nie jest tożsamy z byłym i obecnym pracodawcą.

Zdaniem podatnika, będzie on mógł skorzystać z opodatkowania dochodów uzyskanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym tj. na zasadzie przepisu art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000r. poz. 176 ze zmianami), obowiązującym od dnia 01.01.2004r., podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art.44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z treści art. 9a ust. 2 ww. ustawy wynika, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego ? do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Natomiast w myśl art. 9a ust. 3 ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższych przepisów wynika, iż z opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie będą mogli korzystać ci podatnicy, którzy uzyskują z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej, prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej, przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w ramach stosunku pracy.

Z pisma skierowanego do tut. organu wynika, że będzie Pan świadczył swoje usługi na rzecz podmiotu gospodarczego powiązanego kapitałowo z obecnym i byłym Pana pracodawcą, tak więc w tym przypadku nie będzie miał zastosowania przepis art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego też może Pan opodatkować dochody uzyskiwane z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej 19% podatkiem liniowym.

Zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika