Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wycofanie wkładu przez jednego z (...)

Czy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wycofanie wkładu przez jednego z małżonków spółki cywilnej i wniesienie go przez drugiego małżonka, z którym pozostaje we wspólności majątkowej małżeńskiej ?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż ma Pani wątpliwości w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności związanej z wycofaniem swojego wkładu ze spółki cywilnej i wniesieniem go przez męża, z którym pozostaje Pani we współwłasności majątkowej małżeńskiej.

Pani zdaniem czynność taka nie spowoduje powstania obowiązku w podatku od czynności cywilnprawnych.

Według opinii tut. organu podatkowego stanowisko to jest prawidłowe. Przedmiotem opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych są czynności cywilnoprawne wskazane w art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 09.09.2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 41 poz. 399 z późn. zm.), w tym także umowy spółki (akty założycielskie). Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega zawarcie umowy spółki jak również zmiany umowy spółki jeżeli powodują one wniesienie lub podwyższenie wniesionego do spółki wkładu (art. 1 ust. 1 pkt 2 i ust. 3 pkt 1 cyt. wyżej ustawy). W przypadku wystąpienia wspólnika ze spółlki cywilnej, stosownie do treści art. 871 par. 1 i 2 k.c. wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki a w braku takiego oznaczenia - wartość którą ten wkład miał w chwili wniesienia. Nie ulega zwrotowi wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika. Czynność w postaci realizacji zobowiązań wobec ustępującego wspólnika spółki cywilnej o której mowa w wyżej cyt. przepisie nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od czynnościm cywilnoprawnych albowiem nie została ona wymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Należy również zaznaczyć, iż w czasie trwania umowy spółki cywilnej nie można mówić o udziałach, które mogłyby być przedmiotem obrotu, a jedynie o roszczeniach ustępującego wspólnika wobec spółki. Jeżeli zatem przysługujące Pani jako ustępującemu wspólnikowi roszczenie wejdzie do majątku wspólnego małżonków to, czynność taka nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ dysponowanie majątkiem wspólnym między małżonkami, nie stanowi czynności wymienionej wśród czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem stosownie do treści ar. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika