Czy w wyniku dokonanej sprzedaży nieruchomości w związku z którą zapłacony został podatek od towarów (...)

Czy w wyniku dokonanej sprzedaży nieruchomości w związku z którą zapłacony został podatek od towarów i usług zryczałtowany podatek dochodowy należy uiścić od wartości netto czy też od wartości brutto nieruchomości?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatników z dnia 26.09.2006r., uzupełnionego pismem z dnia 16.10.2006r. i z dnia 01.12.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości

stwierdza, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

W dniu 12.09.2006r. Podatnicy dokonali odpłatnego zbycia sześciu działek budowlanych. Działki te stanowiły współwłasność Pytających, a ich nabycia dokonano w dniu 18.03.2004r. Podatnik w dacie sprzedaży złożył deklarację VAT-R wraz z opłatą skarbową i w związku z dokonaną sprzedażą wystawił dwie faktury VAT. Zbycie nieruchomości nie nastąpiło w wykonaniu działalności gospodarczej. W związku ze sprzedażą nieruchomości, w terminie 14 dni od daty sprzedaży Wnioskodawcy złożyli oświadczenie o przeznaczeniu przychodu ze sprzedaży na cele uprawniające do zwolnienia ze zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W związku z powyższym, wątpliwość Podatników sprowadza się do ustalenia, czy w wyniku dokonanej sprzedaży należy uiścić dziesięcioprocentowy zryczałtowany podatek z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości liczony od wartości netto czy też od wartości brutto.

Zdaniem Podatników, zryczałtowany podatek z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości winien być uiszczony od wartości netto, w przeciwnym razie, z uwagi na to, iż od dokonanej sprzedaży odprowadzony był podatek od towarów i usług, czynność sprzedaży podlegałaby podwójnemu opodatkowaniu.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,
  • jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 zdanie drugie ustawy, u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 19 ust. 1 ustawy, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Odpowiednie stosowanie normy prawnej zawartej w art. 14 ust. 1 zdanie drugie ustawy, ma również zastosowanie w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości stanowiącego odrębne od pozarolniczej działalności gospodarczej źródło przychodu, nie zaś wyłącznie w przypadku, gdy zbycie nieruchomości realizuje przedmiot tej działalności.

Stosownie do postanowień art. 28 ust. 1, 2 i 2a ustawy, przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z przychodami (dochodami) z innych źródeł. Podatek od przychodu, o którym mowa w ust. 1, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika, chyba że podatnik w tym samym terminie złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży przeznaczy na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy.

Mając na uwadze powyższe stanowisko Podatników należało uznać za prawidłowe, albowiem w sytuacji gdy odpłatne zbycie nieruchomości opodatkowane jest podatkiem od towarów i usług, podatek ten pomniejsza wartość przychodu zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy w zw. z art. 14 ust. 1 zdanie drugie ustawy.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika