Czy można w jednym roku podatkowym dokonać rozliczenia podatkiem ryczałtowym z tytułu działalności (...)

Czy można w jednym roku podatkowym dokonać rozliczenia podatkiem ryczałtowym z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko i podatkiem liniowym jako wspólnik spółki cywilnej?

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie, po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 07.03.2007r., uzupełnionego pismem z dnia 20.03.2007r., w sprawie wyboru formy opodatkowania

stwierdza, że

stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

UZASADNIENIE

Podatnik w 2006r. opłacał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko, natomiast jako wspólnik spółki cywilnej podatek liniowy. W/w firmy nie świadczą względem siebie żadnych usług.

W związku z powyższym, wątpliwość Podatnika sprowadza się do ustalenia, czy w roku podatkowym 2006 mógł dokonać rozliczenia podatkiem ryczałtowym z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko i podatkiem liniowym jako wspólnik spółki cywilnej.

Zdaniem Podatnika, za 2006r. mógł on rozliczyć się podatkiem ryczałtowym z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko i podatkiem liniowym jako wspólnik spółki cywilnej.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art. 9a ust. 3 ustawy, w brzmieniu obowiązującym w 2006r., jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust.

2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania lub złoży w tym terminie pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym (art. 9a ust. 4 ustawy).

Jeżeli podatnik:

  1. prowadzi działalność gospodarczą samodzielnie i jest wspólnikiem spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
  2. jest wspólnikiem spółek niemających osobowości prawnej
  • wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy (art. 9a ust. 5 ustawy).

Stosownie do treści art. 30c ust. 1 ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku.

Jak wynika z cytowanych powyżej przepisów prawa podatkowego, wybór opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym dotyczy wszystkich form prowadzenia tej działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osiągane natomiast w tym samym roku podatkowym przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie przepisy ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), mogą być opodatkowane na zasadach określonych w tejże ustawie, albowiem do przychodów opodatkowanych w tej formie nie będzie miał zastosowania przepis art. 9a ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, iż Podatnik w 2006r. opłacał ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej na własne nazwisko, natomiast jako wspólnik spółki cywilnej podatek liniowy. W/w firmy nie świadczą względem siebie żadnych usług. W świetle wyżej powołanych przepisów prawa (obowiązujących w 2006r.) dochody z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej można opodatkować podatkiem liniowym, natomiast działalność gospodarczą prowadzoną na własne nazwisko zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli nie zachodzą inne okoliczności, które powodowałyby utratę prawa do opodatkowania zarówno podatkiem liniowym jak i ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zatem stanowisko Podatnika należało uznać za prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika