Dotyczy możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wartości nie w pełni zamortyzowanych (...)

Dotyczy możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wartości nie w pełni zamortyzowanych nakładów w obcym środku trwałym w związku z rozwiązaniem umowy najmu.

Weryfikujac na podstawie art.14b par. 2 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącą nie uznania za koszt uzyskania przychodów, w myśl art, 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie zamortyzowanej części nakładów związanych z inwestycją w obcym środku trwałym, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie dokonał jej uzupełnienia:

Jak wynika ze stanu faktycznego, Bank najął lokal dla celów prowadzonej przez siebie działalności. Bank poniósł przy tym nakłady w wynajętym lokalu, niezbędne w celu przystosowania go do prowadzonej działalności, które to nakłady stanowią inwestycję w obcym środku trwałym i podlegają amortyzacji. Umowa najmu została zakończona przed całkowitym umorzeniem poniesionych nakładów.

Porady prawne

W zaistniałej sytuacji przepis art. 16 ust. 1 pkt 6 nie będzie miał zastosowania, gdyż w opisanej sytuacji nie mamy do czynienia z likwidacją środka trwałego lecz zaprzestaniem jego użytkowania dla celów prowadzonej działalności w związku z zakończeniem najmu lokalu. W razie zakończenia (wygaśnięcia, wypowiedzenia itp.) umowy najmu użytkownik - zwracając (wydając) lokal właścicielowi - zaprzestaje od następnego miesiąca dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Nie można więc mówić tu o likwidacji środka trwałego lecz o jego wydaniu z mocy prawa. W momencie zaprzestania użytkowania najmowanego budynku dla celów prowadzonej przez Bank działalności gospodarczej następuje utrata związku przyczynowo - skutkowego między poniesionymi wydatkami związanymi z tym lokalem a uzyskiwanymi przez Bank przychodami.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika