Bank zakupił od kontrahenta zagranicznego z siedzibą w Wielkiej Brytanii licencję na użytkowanie (...)

Bank zakupił od kontrahenta zagranicznego z siedzibą w Wielkiej Brytanii licencję na użytkowanie oprogramowania komputerowego. Zgodnie z postanowieniami umowy Bank nie posiada uprawnień do powielania, kopiowania lub dystrybuowania tego oprogramowania. Czy wynagrodzenie wypłacane z tego tytułu kontrahentowi zagranicznemu rodzi obowiązek pobrania przez Bank zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając zgodnie z art.14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U.Nr 137, poz.926 ze zm.), dokonał zmiany informacji udzielonej przez Urząd Skarbowy w następujący sposób:
Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż postanowienia umowy zawartej z kontrahentem zagranicznym z siedzibą w Wielkiej Brytanii dotyczące oprogramowania komputerowego przewidują udzielenie stałej, niezbywalnej, nieprzenoszalnej, niewyłącznej licencji na użytkowanie oprogramowania komputerowego, wyłącznie dla celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej. Zgodnie z postanowieniami umowy Bank nie posiada uprawnień do powielania, kopiowania lub dystrybuowania tego oprogramowania.

Porady prawne

W myśl art.21 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t.z 2000r. Dz.U. Nr 54, poz.654 ze zm.) od przychodów, uzyskanych na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez podatników nie mających na tym terytorium siedziby lub zarządu, z tytułu praw autorskich lub praw pokrewnych ? pobiera się podatek dochodowy w wysokości 20% osiąganych przychodów. Powyższy przepis stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska ( art.21 ust.2 w/w ustawy.) Zgodnie z art.12 ust.2 umowy z dn. 25.02.1978r. zawartej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodów i zysków majątkowych (Dz.U. Nr 7 , poz.20) należności licencyjne są opodatkowane w Państwie, w którym powstały ? czyli w Polsce, i zgodnie z prawem tego Państwa, lecz podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 10% kwoty brutto tych należności. Pojęcie należności licencyjnych zdefiniowane zostało przez strony umowy w ust.3 w/w przepisu i oznacza wszelkiego rodzaju należności wypłacane za użytkowanie lub prawo do użytkowania prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego (włącznie z filmami dla kin oraz filmami i taśmami dla radia i telewizji), patentu, znaku towarowego, modelu, planu, tajemnicy lub technologii produkcujnej, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego i za informacje związane z doświadczeniem zdobytym w dziedzinieprzemysłowej, handlowej lub naukowej albo z umiejętnością (know-how).
Na treść autorskiego prawa majątkowego do programu komputerowego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 04.02.1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (jt. z 2000r. Dz.U. Nr 80, poz.904 ze zm.) składa się:
- w myśl art.17 ustawy ? wyłączne prawo do korzystania z utworu oraz rozporządzania tym prawem we wszystkich prawach eksploatacji
- w myśl art.74 ust.4 z zastrzeżeniem art.75 ust. 2 i 3 ustawy ? prawo do reprodukcji, prawo do tłumaczenia i adaptacji oraz wprowadzania innych zmian.
Z należnościami licencyjnymi mamy więc do czynienia w sytuacji, gdy dysponent programu komputerowego może z niego korzystać w zakresie przeniesionych na niego praw majątkowych na polach eksploatacji określonych na podstawie umowy oraz ustawy. Tak więc umowa, w której właściciel praw autorskich za wynagrodzeniem wyraża zgodę na określone tą umową korzystanie przez inny podmiot z programu komputerowego ? zgodnie z jego przeznaczeniem ? stanowi formę umowy licencyjnej i podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych zgodnie z art.21 ust. 1 pkt 1 i ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Natomiast zakup egzemplarza programu komputerowego bez przejścia autorskich praw majątkowych do programu (z możliwością skopiowania go następnie na twardy dysk czy też sporządzenia kopii archiwalnej) nie stanowi należności licencyjnej. W powyższym przypadku dochodzi bowiem do transakcji kupna sprzedaży programu (towaru) a nie do nabycia prawa do jego użytkowania ( korzystania). W takim przypadku płatności dokonywane przez podmiot polski podlegają opodatkowaniu w państwie rezydencji odbiorcy należności jako zyski z działalności gospodarczej lub zyski kapitałowe.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż umowa na mocy której udzielono Bankowi stałej, niezbywalnej, niewyłącznej licencji na użytkowanie (korzystanie) oprogramowania komputerowego wyłącznie dla celów prowadzonej przez niego działalności gospodarczej skutkuje powstaniem należności licencyjnych w rozumieniu art.12 umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Polską a Wielką Brytanią, co z kolei zgodnie z art.21 ust.1 pkt 1 oraz ust.2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych rodzi obowiązek odprowadzenia zryczałtowanego podatku dochodowego w wysokości 10% osiąganych przez firmę Brytyjską przychodów.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika