Czy brak częściowej zapłaty należności wynikającej z faktury wystawionej za świadczone usługi (...)

Czy brak częściowej zapłaty należności wynikającej z faktury wystawionej za świadczone usługi daje prawo do skorygowania tejże faktury tj. wystawienia korekty faktury na kwotę należności mniejszą, faktycznie zapłaconą przez kontrahenta podatnika?

Ze stanu faktycznego, opisanego przez Stronę we wniosku z dnia 06.01.2005 r. wynika, że przedmiotem działalności firmy podatnika jest świadczenie usług teleinformatycznych. W dniu 12.04.2002 r. podatnik zawarł z kontrahentem umowę dotyczącą hostowania stron internetowych www. Za świadczoną usługę podatnik wystawił kontrahentowi fakturę VAT. Należność za tę fakturę została zapłacona tylko częściowo, reszta należności do tej pory nie została uregulowana, mimo ponawiania wezwań do zapłaty. Z korespondencji zwrotnej wynika, że firma kontrahenta już nie istnieje. W związku z tą sytuacją firma podatnika zaprzestała świadczenia usług na rzecz firmy kontrahenta tj. strona internetowa kontrahenta została zdjęta z serwera firmy podatnika. Podatnik zamierza skorygować wcześniej wystawioną fakturę.

Porady prawne

Zdaniem Strony sytuacja taka umożliwia podatnikowi skorygowanie wcześniej wystawionej faktury dla kontrahenta.

Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Przepis ten stanowi odstępstwo od generalnej zasady obowiązującej w konstrukcji podatków dochodowych, iż za przychody należy uważać sumy (wartości) rzeczywiście przez podatnika osiągnięte tj. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika, którymi może on regularnie dysponować. Przychodami z pozarolniczej działalności gospodarczej są kwoty należne, a nie kwoty otrzymane. Ponadto przepis art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym nie rozróżnia czy przychód (należność) jest sporna czy bezsporna. Nawet brak zapłaty lub problemy z jej uzyskaniem co do zasady rodzą obowiązek podatkowy. Nie ma znaczenia fakt, czy osoba fizyczna, prowadząca działalność gospodarczą za wykonane przez nią usługi lub sprzedaż towarów otrzymała zapłatę, czy też takiej należności nie otrzymała, a także i to, kiedy ewentualnie otrzyma ową należność za swe działania. Jakiekolwiek w tej kwestii odmienne postanowienia umów cywilnoprawnych nie mogą wywoływać skutków prawnych na gruncie prawa podatkowego, nie mogą zmieniać bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa publicznego. Z tego względu nawet brak zapłaty rodzi na gruncie podatku dochodowego obowiązek podatkowy i zobowiązanie podatkowe w zakresie sumy należnej od wykonywanego świadczenia.

Jak wynika ze stanu faktycznego, przedstawionego przez podatnika, zamierza on skorygować wcześniej wystawioną fakturę za usługę hostowania stron www. swojego kontrahenta. Z wniosku podatnika wynika, że korekta faktury dotyczyłaby zmniejszenia należności wynikającej z faktury i ograniczenie jej wysokości jedynie do kwoty już wpłaconej przez kontrahenta.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wołowie brak jest podstaw ? w przedstawionym przez Stronę stanie faktycznym ? do skorygowania wcześniej wystawionej faktury ze względu na brak częściowej zapłaty należności, wynikającej z faktury. Jak wynika z wyżej przytoczonych przepisów przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, chociażby nie zostały faktycznie otrzymane ? niezależnie od faktycznego dokonania zapłaty przez kontrahenta. Z wniosku podatnika wynika, że za świadczoną przez Stronę usługę kontrahentowi została wystawiona faktura VAT. Kwota do zapłaty wynikająca z faktury jest w takiej sytuacji kwotą należną, a dla Strony stanowi przychody należne, podlegające opodatkowaniu ? zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dokonanie przez podatnika takiej korekty miałoby także dalej idące skutki. Spowodowałoby zmniejszenie przychodu i tym samym zmniejszenie zobowiązania podatkowego, co w świetle przytoczonego przepisu nie znajduje uzasadnienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika