Czy zostały spełnione warunki oszczędzania w kasie mieszkaniowej w przypadku scedowania przez syna (...)

Czy zostały spełnione warunki oszczędzania w kasie mieszkaniowej w przypadku scedowania przez syna na rzecz matki środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, na podstawie których korzystano z ulgi podatkowej, w przypadku przeznaczenia tych środków w całości, w roku ich wypłaty, na zakup działki budowlanej wraz z kosztami towarzyszącymi i której właścicielami została Pani wraz z mężem i synem?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 216, 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 30.10.2006 r. (data wpływu: 03.11.06 r.) uzupełnionego w dniu 23.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 30.10.2006 r. (data wpływu: 03.11.06 r.) zwróciła się Pani do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.
Własne stanowisko w sprawie będącej przedmiotem wniosku oraz stempel opłaty skarbowej uzupełnione zostały w dniu 23.11.2006 r.
Skierowane przez Panią pytanie:
Czy zostały spełnione warunki oszczędzania w kasie mieszkaniowej w przypadku scedowania przez syna na rzecz matki środków zgromadzonych w kasie mieszkaniowej, na podstawie których korzystano z ulgi podatkowej, w przypadku przeznaczenia tych środków w całości, w roku ich wypłaty, na zakup działki budowlanej wraz z kosztami towarzyszącymi i której właścicielami została Pani wraz z mężem i synem?
Pani zdaniem nie powinien być dokonany zwrot ulgi podatkowej, gdyż zostały zachowane warunki oszczędzania w kasie mieszkaniowej przez wymagany okres.
Przepis art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 Nr 14 poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2002 r., mający na gruncie art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) zastosowanie również do wymienionych w nim zdarzeń powstałych po dniu 1 stycznia 2002 roku, stanowi: jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych m.in. na systematyczne oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, a następnie przeniósł uprawnienia do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz osób trzecich, z wyjątkiem dzieci własnych lub przysposobionych - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego na rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tego tytułu.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego oraz dołączonej kserokopii oświadczenia o przeniesieniu praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo - kredytowego wynika, że działając jako pełnomocnik syna przeniosła Pani na siebie ogół praw i obowiązków wynikających z zawartej przez niego umowy o kredyt kontraktowy wraz ze środkami zgromadzonymi na należącym do niego rachunku oszczędnościowo - kredytowym ze skutkiem od dnia 11.01.2006 r., co było zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1070 ze zm.). Katalog osób bliskich na których w okresie oszczędzania może nastąpić przeniesienie praw i obowiązków posiadacza rachunku oszczędnościowo - kredytowego określony został art. 15 ust. 3 tej ustawy i zalicza się do nich małżonka, który nie pozostaje z posiadaczem rachunku we wspólności ustawowej, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo oraz osobę, która pozostaje faktycznie we wspólnym pożyciu małżeńskim z posiadaczem rachunku oszczędnościowo - kredytowego, a zatem jest o wiele szerszy niż w ww. pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że w momencie przeniesienia uprawnień do rachunku oszczędnościowo - kredytowego na rzecz matki, nie zostały wypełnione dyspozycje art. 27a ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co powoduje obowiązek doliczenia przez syna kwot poprzednio odliczonych z tego tytułu.
Zaprzestając w dniu 14 marca 2006 r. dalszego gromadzenia oszczędności w kasie, to już Pani, jako nowy posiadacz rachunku zwróciła się z prośbą o skrócenie okresu oszczędzania i wypłatę zgromadzonych środków na zakup działki budowlanej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania.
W dacie złożenia wniosku nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy w Nowym Sączu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika