Czy koszty wytworzenia środka trwałego koryguje się o różnice kursowe od niezapłaconych na dzień (...)

Czy koszty wytworzenia środka trwałego koryguje się o różnice kursowe od niezapłaconych na dzień przekazania środka trwałego do używania, zobowiązań dewizowych z tytułu nabycia towarów i usług służących do wytworzenia tego środka trwałego?

W kontekście pism Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 31.12.2003 r. Nr PB1/423/34/03/AK oraz Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego Nr PD-II/423/14/04 z dnia 31.03.2004 r., stanowiących pisemne informacje w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego wydane w trybie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14 b § 2 wymienionej ustawy, stwierdza co następuje.

Porady prawne

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy koszt wytworzenia środka trwałego należy korygować jedynie o różnice kursowe od zobowiązań, związanych z wytworzeniem środka trwałego, które powstały przy zapłacie zobowiązań dewizowych w okresie wytworzenia środka trwałego, czy koszt wytworzenia środka trwałego koryguje się także o różnice kursowe naliczone od niezapłaconych - na dzień oddania do używania środka trwałego - zobowiązań dewizowych z tytułu nabycia towarów i usług służących do wytworzenia środka trwałego (niezrealizowane różnice kursowe).

Zgodnie z art. 16 g ust. 5 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) koszt wytworzenia środka trwałego koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż koszt wytworzenia środka trwałego koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania także od niezapłaconych przed dniem oddania środka trwałego do używania, zobowiązań dewizowych dotyczących wytworzenia środka trwałego. Zgodnie z art. 15 ust. 1 w/w ustawy jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Koszt wytworzenia środka trwałego powiększa się lub zmniejsza o różnice kursowe (niezrealizowane) od zobowiązań dewizowych dotyczących inwestycji, a niezapłaconych przed dniem oddania środka trwałego do używania. Różnice kursowe niezrealizowane ustala się jako różnicę, która powstała przy zarachowaniu zobowiązań z tytułu zakupów służących do wytworzenia środa trwałego przy zastosowaniu średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z dnia zarachowania i kursu średniego Narodowego Banku Polskiego z dnia oddania środka trwałego do używania.

Różnice kursowe powstałe pomiędzy dniem przyjęcia środka trwałego do używania, a dniem zapłaty za zobowiązania dewizowe przypadające do zapłaty po przyjęciu środka trwałego do używania, należy obliczyć jako różnicę pomiędzy kursem średnim ogłaszanym przez Narodowy Bank Polski z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, a kursem sprzedaży walut z dnia zapłaty za zobowiązania, ustalonym przez bank, z którego usług korzystała Spółka.J eżeli przedstawiony przez Spółkę stan faktyczny jest zgodny z rzeczywistością, to stanowisko Spółki w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika