Jak należy rozliczyć osiągnięte przychody i poniesione koszty z tytułu świadczonych usług wsparcia (...)

Jak należy rozliczyć osiągnięte przychody i poniesione koszty z tytułu świadczonych usług wsparcia technicznego dla podmiotów u których spółka wdrażała lub modernizowała systemy komputerowe?

W nawiązaniu do odpowiedzi Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze z dnia 3.10.2003 r. nr PDP/423/46/03 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając na podstawie art. 14b § 2 ww. ustawy przedstawia swoje stanowisko w sprawie :

Podatnik pismem z dnia 3.09.2003 r. zwrócił się z zapytaniem jak należy dokonać rozliczeń podatkowych kosztów i przychodów związanych z usługami wsparcia technicznego świadczonymi dla podmiotów, u których Spółka wdrażała lub modernizowała systemy komputerowe. Jak wynika z treści powyższego pisma usługi te polegają na udzielaniu klientom porad i przeprowadzaniu konsultacji, rozwiązywaniu problemów technicznych w zakresie funkcjonowania systemów komputerowych oraz dostarczaniu nowych wersji oprogramowania. Intensywność wykonywania tych świadczeń objętych usługami wsparcia technicznego jest zmienna i cechuje się całkowitym brakiem regularności, a wynagrodzenie za ich wykonywanie ustalone jest ze znacznym przybliżeniem i z wyprzedzeniem w stałej kwocie (jako ryczałt) płatnej z góry (na początku obowiązywania umowy). Z przyczyn organizacyjno-ekonomicznych Spółka nie wykonuje we własnym zakresie całości świadczeń zawartych w ww. usługach lecz korzysta z usług podwykonawców (usług konsultacyjnych) za wynagrodzeniem również płatnym z góry w kwotach ryczałtowych.

Porady prawne

W związku z powyższym stwierdza się co następuje :

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm) za datę powstania przychodu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpiło wykonanie usługi. Co oznacza, że Podatnik winien wynagrodzenie z tytułu usług wsparcia technicznego wykazać jako przychód wraz z powstaniem należności o zapłatę tego wynagrodzenia tj. w dniu wystawienia faktury.

Natomiast, zgodnie z art. 15 ust.4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są porącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Z powyższego wynika, że wydatki poniesione na nabycie usług konsultacyjnych, Podatnik powinien potrącać w rozliczeniu podatkowym za rok uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika