Jak należy rozliczyć skutki podatkowe operacji gospodarczych w związku z przekształceniem spółki (...)

Jak należy rozliczyć skutki podatkowe operacji gospodarczych w związku z przekształceniem spółki jawnej w spółkę z o.o.?

W wyniku weryfikacji pisma Pierwszego Urzędu Skarbowego Kraków z dnia 15.10.2003 r. nr PB/415-37/03, stanowiącego pisemną interpretację w zakresie stosowania przepisów prawa, wydaną w trybie art.l4 a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art.14 b § 2 ww. ustawy stwierdza co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w piśmie z dnia 18.08.2003 r. wynika, że Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki jawnej w spółkę kapitałową. Na dzień poprzedzający datę wydania postanowienia Sądu o wpisie do KRS zamknięte zostały księgi rachunkowe Spółki Jawnej, a następnie na dzień wydania postanowienia Sądu otwarto księgi rachunkowe Spółki z o.o.
W związku z powyższym powstał problem jak należy przyporządkować przychody i koszty uzyskania przychodów dotyczące odpowiednio okresu trwania i funkcjonowania Spółki Jawnej oraz Spółki z o.o.

Porady prawne

Analiza podatkowych skutków przekształcenia Spółki jawnej w Spółkę z o.o. powinna opierać się na przepisach art.93 a § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926 ze zm.) oraz odpowiednich przepisach materialnego prawa podatkowego zawartych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. Nr 54 z 2000 r., poz. 654 ze zm.).

W świetle art.93 a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, spółka kapitałowa powstała w wyniku przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej wstępuje we wszelkie, przewidziane w przepisach prawa podatkowego, prawa i obowiązki przekształconego podmiotu. W konsekwencji, przekształcenie spółki osobowej w spółkę kapitałową nie jest tożsame z likwidacją działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 24 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy mieć przy tym na względzie, że sposób ustalania dochodu w podmiocie przekształcanym i powstałym w wyniku przekształcenia musi być zgodny z odrębnymi przepisami ww. ustaw prawa materialnego.

Z regulacji ustawowych wynika, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tylko te wydatki, które mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, ich poniesienie ma wpływ na wielkość osiągniętego przychodu, a przy tym nie zostały zastrzeżone jako nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu.

Wobec powyższego, aby prawidłowo ustalić dochód podlegający opodatkowaniu w spółce jawnej i w spółce z o.o. należy dokonać podziału przychodów i kosztów związanych z operacjami zaistniałymi w miesiącu przekształcenia podmiotów w następujący sposób:
- operacje dokumentowane dowodami obcymi dot. zakupu rzeczowych składników majątkowych oraz usług i obrotu gotówką, powinny być zakwalifikowane w oparciu o datę ich dokonania, a operacje dot. usług stałych np. z tytułu dostaw energii powinny być rozliczane w proporcji do liczby dni roboczych w miesiącu rejestracji spółki z o.o.,
- operacje dokumentowane dowodami własnymi (np. faktury sprzedaży, operacje gotówkowe) powinny być kwalifikowane w oparciu o datę dokonanej operacji, a koszty działalności gospodarczej typu: amortyzacja, wynagrodzenia powinny być rozliczane kluczem, w proporcji do liczby dni roboczych w miesiącu rejestracji spółki,
- korekty błędnie ustalonych przychodów i kosztów uzyskania przychodów powinny być odniesione do tego okresu, którego dotyczą,
- rabaty, bonifikaty - zgodnie z ogólnymi zasadami - zmniejszają przychód wmiesiącu ich udzielenia.

Końcowo, tut. Izba zwraca uwagę na fakt, że pomimo, iż spółka z o.o. wstępuje w prawa i obowiązki spółki przekształconej, to jednak zgodnie z art.7 ust.3 pkt 4 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, nie może od swojego dochodu odliczać straty poniesionej przez poszczególnych wspólników Spółki Jawnej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika