Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dn. 26.07.1991 (...)

Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 ustawy z dn. 26.07.1991 o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - wydatki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej, poniesione po dniu rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej, ale przed dniem jej faktycznego rozpoczęcia, jeżeli dzień rozpoczęcia przypada w następnym roku kalendarzowym?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami - po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.08.2006 r. (data wpływu 21.08.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny opisany w złożonym przez Pana wniosku jest następujący:
- Prowadzi Pan działalność gospodarczą usługi w zakresie agenta ubezpieczeniowego. W dn. 10.11.2005 r. dokonał rejestracji w/w działalności w ewidencji działalności gosp. - organem rejestracyjnym jest Prezydent Miasta K.
Działalność gospodarcza została rozpoczęta 01.01.2006 r. Przed dniem faktycznego rozpoczęcia, ale po dniu jej rejestracji poniósł Pan koszty związane z tą działalnością. Na dzień rozpoczęcia t. j. 01.01.2006 r. została założona podatkowa księga przychodów i rozchodów. Poniesione przez Pana koszty są ewidencjonowane w pkpr zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku doch. od osób fizycznych.

Porady prawne

Zwrócił się Pan z prośbą o wydanie interpretacji - czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ustawy wydatki związane z rozpoczęciem działalności gospodarczej, poniesione po dniu rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej, ale przed dniem jej faktycznego rozpoczęcia, jeżeli dzień rozpoczęcia działalności gosp. przypada w następnym roku podatkowym.

Po dokonaniu analizy przedstawionego we wniosku stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta stwierdza co następuje:
Artykuł 22 ust. 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., Nr 14 poz. 176 - ze zm.) stanowi, że kosztami uzyskania przychodu z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy.
Użyte w tym przepisie pojęcie 'wszelkie koszty ' jest pojęciem szerokim. Obejmuje wszelkie wydatki ponoszone przy prowadzeniu działalności gospodarczej pod warunkiem jednak, że wydatki te zostały faktycznie poniesione oraz, że pomiędzy tymi wydatkami a przychodem zachodzi związek przyczynowo - skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie lub zwiększenie tego przychodu.
Równocześnie zgodnie z art. 22 ust. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
- Wyjątkiem od tej reguły dla osób prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów jest przepis art. 22 ust. 6 ustawy, który pozwala na potrącanie w danym roku podatkowym kosztów uzyskania poniesionych w latach poprzedzających rok podatkowych, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego, pod warunkiem, że stale w każdym roku podatkowym księgi te będą prowadzone w sposób umożliwiający wyodrębnienie kosztów uzyskania odnoszących się tylko do tego roku podatkowego.
- Należy podkreślić, o czym wspomniano na wstępie, że warunkiem niezbędnym uznania wydatków za koszty uzyskania przychodów jest nie wymienienie takich wydatków w art. 23 ust. 1 w/cyt. ustawy o podatku dochodowym.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz wymienione przepisy tutejszy organ podatkowy postanawia jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 w/w Ordynacja podatkowa nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta wterminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej)


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika