Czy wydatki poniesione na kanalizację i wodociąg (wpłata dokonana do Urzędu Gminy) można uznać (...)

Czy wydatki poniesione na kanalizację i wodociąg (wpłata dokonana do Urzędu Gminy) można uznać jako darowiznę i odliczyć od dochodu?

W odpowiedzi na pismo z dnia 03.10.2003 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze informuje, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) organ podatkowy (...) na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3 i art. 28 - 30, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1 i 2 oraz ust. 4-6 i 8-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot darowizn:
a) na cele naukowe, naukowo-techniczne, oświatowe, oświatowo-wychowawcze, kulturalne, kultury fizycznej i sportu, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów, a także wspierania inicjatyw społecznych w zakresie budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę - łącznie do wysokości nie przekraczającej 15 proc. dochodu;
b) na cele kultu religijnego i na działalność charytatywno-opiekuńczą, bezpieczeństwa publicznego, obrony narodowej, ochrony środowiska, dobroczynne, a także na cele związane z budownictwem mieszkaniowym dla samorządu terytorialnego i na budowę strażnic jednostek ochrony przeciwpożarowej, w rozumieniu przepisów o ochronie przeciwpożarowej, oraz ich wyposażenie i utrzymywanie -łącznie do wysokości nie przekraczającej 10 proc. dochodu.
Stosownie do postanowień art. 26 ust. 7 ww. ustawy jeżeli przedmiotem darowizny są pieniądze, wysokość wydatków na cele wymienione w ust. 1 pkt. 9 tego artykułu ustawy, ustala się na podstawie dowodu wpłaty na rachunek obdarowanego.

Natomiast stosownie do art. 888 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), za umowę darowizny uważa się czynność cywilnoprawną, na mocy której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Oznacza to, że darowizna musi posiadać przymiot nieekwiwalentności.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika iż przekazali Państwo darowizny w formie przelewu na rachunek bankowy obdarowanego.
Zatem w Pani przypadku jeżeli darowizna na rzecz zaopatrzenia wsi w wodę spełnia warunek braku ekwiwalentności świadczenia tzn. nie wiąże się ze świadczeniem wzajemnym ze strony obdarowanego tj. Urzędu Gminy względem Państwa oraz przekazana darowizna nie będzie w późniejszym okresie spożytkowana na Państwa rzecz może zostać uznana za darowiznę i odliczona od dochodu zgodnie z wcześniej cytowanym art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast darowizna na przyłącze kanalizacji w przypadku gdy będzie Pani z niej korzystała nie spełnia wymogu braku ekwiwalentności świadczenia i w tym zakresie stanowisko Pani nie jest słuszne.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika