W jaki sposób i w jakim terminie należy wpłacić zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od osób (...)

W jaki sposób i w jakim terminie należy wpłacić zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy od osób fizycznych?

W odpowiedzi na Pana pismo z dnia 11.09.2004 r. (data wpływu 11.10.2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 04.11.2004 r. w części dot. podatku dochodowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.97 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia, iż naczelnik urzędu skarbowego stosownie do swojej właściwości jest obowiązany udzielić pisemnej informacji na pisemne zapytanie podatnika, płatnika o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Występując z zapytaniem podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.
Wniesione w dniach 11.09.2004 r. i 4.11.2004 r. pisma nie zawierają własnego stanowiska w sprawie, niemniej jednak wyjaśnia się co następuje:

Porady prawne

Zgodnie z art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze. zm.) za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności.... . Podatnicy osiągający dochody z w/w działalności są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w art. 44 ust. 1 a, ust. 3 a w/w ustawy z 26.07.91 r.
Przepis art. 44 ust. 3 a w/w ustawy stanowi, iż podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1 a, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19 proc. dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień ? w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminach płatności zaliczek podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym, którymi kierują naczelnicy urzędów skarbowych właściwi według miejsca zamieszkania podatników, deklaracje, według ustalonego wzoru (Pit-5). Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2, opłaconych w danym miesiącu.
Zaliczkę obliczoną w sposób określony w ust. 3 a zmniejsza się, z zastrzeżeniem art. 27 b ust. 1 pkt 1 i ust. 2, o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, opłaconej w danym miesiącu zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (art. 44 ust 3 c w/w ustawy).

Z Pana pisma wynika , iż w dniu 7.10.2004 r. uzyskał Pan przychód z działalności wykonywanej osobiście (honorarium za obronę z urzędu), zatem, zgodnie z w/w przepisami, jest Pan zobowiązany złożyć do dnia 20.11.2004 r. deklarację Pit?5 na zaliczkę miesięczną na podatek dochodowy oraz zapłacić zaliczkę w tym samym terminie. Zeznanie podatkowe Pit-36 o wysokości osiągniętego w 2004 r. dochodu (ze wszystkich źródeł), wraz z załącznikiem PIT-B, należy złożyć w terminie do 30.04.2005 r.
Należy nadmienić, że przepisy dotyczące podatku dochodowego od osób fizycznych nie przewidują możliwości obniżenia podstawy obliczenia podatku lub podatku z uwagi na wiek bądź ze względu na poniesione wydatki na leczenie. Jedynie osoba niepełnosprawna lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne ma prawo pomniejszyć podstawę obliczenia podatku dochodowego o wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w ciągu roku (art. 26 ust. 1 pkt 6 w/w ustawy z 26.07.1991 r.).
Informacji udzielono w oparciu o aktualny stan prawny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika