Czy wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych (...)

Czy wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców?

W odpowiedzi na pismo z dnia 02.02.2004 roku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie wyjaśnia, iż:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są dochody uzyskane z tytułu zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców - w wysokości odpowiadającej różnicy pomiędzy ceną cynkową tych budynków lub lokali a ceną zakupu.

Porady prawne

Z przedłożonego przez Panu stanu faktycznego wynika, iż nabywa Pan po preferencyjnych cenach mieszkanie, budynek gospodarczy oraz działkę od pracodawcy - Lasów Państwowych Nadleśnictwa N., będąc w okresie wcześniejszym najemcą w/w obiektów. W złożonym piśmie nie wskazał Pan daty wygaśnięcia umowy najmu. Zwolnienie z podatku dochodowego od różnicy pomiędzy ceną rynkową zakupywanych po cenach preferencyjnych budynków lub lokali mieszkalnych, a ceną zakupu dotyczy tylko i wyłącznie osób będących dotychczasowymi ich najemcami, a zatem w dacie zawarcia umowy pozostających w stosunku najmu lokalu. Ponadto w/w ulga w podatku dochodowym oprócz zakupu zakładowych budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych nie obejmuje innych składników majątku. Fakt, że w latach poprzednich wynajmował Pan wskazaną nieruchomość ma zasadnicze znaczenie jedynie przy ustalaniu faktycznej ceny sprzedaży.

Stosownie do przepisów art. 12 ust. 1 ustawy różnica pomiędzy ceną rynkową zakupywanego po cenie preferencyjnej, bez aktualnej umowy najmu mieszkania zakładowego, a ustaloną na zasadach preferencyjnych ceną sprzedaży, jak również od różnic w cenie zakupu budynku gospodarczego i gruntu, będzie stanowiła dla Pana przychód ze stosunku pracy. Stosownie do tego przepisu za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszystkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W związku z powyższym Nadleśnictwo, z którym ma Pan podpisaną umowę o pracę, mając na względzie art. 31 wskazanej ustawy, w chwili otrzymania od Pana należności za mieszkanie, budynek gospodarczy i grunt powinno pobrać jako Pana płatnik zaliczkę na podatek dochodowy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika