1. Do kiedy można oszczędzać i odliczać wydatki do kasy mieszkaniowej? 2. Do jakiej wysokości kwoty (...)

1. Do kiedy można oszczędzać i odliczać wydatki do kasy mieszkaniowej? 2. Do jakiej wysokości kwoty można odliczać wydatki? 3. Na jaką kwotę muszą być faktury lub akt notarialny ? czy na kwotę wycofaną z kasy czy na kwotę obowiązującej dużej ulgi budowlanej? 4. Czy w przypadku realizacji budowy domu można wydłużyć okres inwestowania na czas dłuższy niż do końca roku kalendarzowego ?

W odpowiedzi na pismo z dnia 23.10.2003 rok uzupełnione pismem z dnia 13.11.2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu stosownie do art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje :

Zgodnie z art. 4 ust.3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134 poz. 1509 ze zm.) podatnikom którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniowa o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed l stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26.07.1991 r. (Dz.U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo - kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową poniesionych od 1 stycznia 2002 r, do upływu określonego przed 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Porady prawne

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że rozpoczął Pan oszczędzanie w kasie mieszkaniowej w 1999 r. zatem nabył Pan prawo do odliczeń z tytułu gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej, ale do terminu określonego w umowie o kredyt kontraktowy przed 01.01.2002 r.Na podstawie art. 27a ust.3 pkt 2 ww. ustawy kwota o którą zmniejsza się podatek nie może przekroczyć za rok podatkowy 30% wydatków poniesionych na ten cel nie więcej jednak niż 6% kwoty o której mowa w ust. 2 tegoż artykułu, którą ustala się na podstawie kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego l m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kw. roku poprzedzającego rok podatkowy tj. 11.340,00 zł. w 2003 roku. Odliczenie to mieści się w ramach dużej ulgi budowlanej i nie może przekroczyć w okresie obowiązywania ustawy kwoty ulgi 35.910,00 co odpowiada wydatkom w kwocie 189.000,00.Zgodnie z art. 27a ust.13 pkt. 4 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od podatku z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty uprzednio odliczone z tego tytułu.

Z treści powyższego przepisu wynika, że zarówno wycofanie jak i doliczenie dotyczy tego samego roku podatkowego. Zatem w sytuacji, gdy wycofane oszczędności po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez Pana wydatkowane zgodnie z celami mieszkaniowymi do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie nie traci Pan prawa do przedmiotowej ulgi. Utrata prawa do ulgi następuje jedynie w odniesieniu do tej części uprzednio dokonanych odliczeń, które odpowiadają kwocie oszczędności niewydatkowanych zgodnie z celami systematycznego oszczędzania w roku ich wycofania.Jeżeli wycofanie oszczędności z kasy mieszkaniowej nastąpi w 2003 roku to winien Pan wydatkować kwotę wpłaconych oszczędności do kasy mieszkaniowej która była przedmiotem ulgi do końca tego roku, aby nie utracić prawa do ulgi z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej.Ponadto informuje się, że przepisy nie mówią o zakończeniu inwestycji mieszkaniowej do końca roku, a jedynie o wydatkowaniu do końca roku wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika