Czy przeznaczenie dochodów zwolnionych przedmiotowo na wpłatę PFRON podlega opodatkowaniu?

Czy przeznaczenie dochodów zwolnionych przedmiotowo na wpłatę PFRON podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14 b §5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 27.04.2007 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście z dnia 17.04.2007 r. Nr PB1/4230­4/07/GB w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zmienia zaskarżone postanowienie uznając, że przedstawione we wniosku Strony stanowisko w kwestii dotyczącej zwolnienia z opodatkowania wpłat na PFRON sfinansowanych z dotacji przyznawanych przez ...jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 31.01.2007 r. uzupełnionym pismem z dnia 21.02.2007 r. Strona zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście o udzielenie informacji o zakresie zastosowania przepisów prawa podatkowego przedstawiając następujący stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność, której celem statutowym jest działalność kulturalna. Stosownie do przepisu art. 17 ust.l pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) dochody Podatnika w części przeznaczonej na ten cel korzystają ze zwolnienia od podatku. Jednostka od 2005 r. dokonuje wpłat na PFRON, które sfinansowane są z dotacji przyznawanej przez .... Poniesione wydatki na ten Fundusz traktowane są jako koszty niestanowiące kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 16 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W ocenie Podatnika wydatki te wolne są od podatku na zasadach określonych w art. 17 ust. 1 b w/w ustawy, zwalniającym z opodatkowania dochody przeznaczone na opłacenie podatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów. Zdaniem Strony, na równi z podatkami w świetle art. 5 ust. 2 pkt 1 ustawy o finansach publicznych (Dz. U. z 2005 r. nr 249 poz. 2104 ) traktuj e się obowiązkowe, bezzwrotne i nieodpłatne świadczenie pieniężne przekazywane na rzecz PFRON.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście postanowieniem z dnia 17.04.2007 r. Nr PB1/4230-4/07/GB uznał, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe i w uzasadnieniu postanowienia stwierdził, w świetle art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust.1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., nr 54, poz. 654 ze zm.) dochód równy wpłatom na PFRON nie jest wydatkowany na cele statutowe a wpłata na PFRON nie jest podatkiem w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym nie podlega wyłączeniu od opodatkowania.

Pismem z dnia 27.04.2007 r. ... wniosła zażalenie na w/w postanowienie zarzucając, iż Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w przedmiotowym postanowieniu nie uwzględnił podanego we wniosku faktu, że wydatki Podatnika w postaci wpłat na PFRON są finansowane z dotacji przyznawanej przez .... Ponadto organ I instancji uznając stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe rażąco naruszył przepisy prawa, pomijając całkowicie nowelizację ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych utrzymującą do 31 grudnia 2006 r. zwolnienie, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14 w/w ustawy.

W związku z powyższym, Strona wnosi o zmianę zaskarżonego postanowienia organu pierwszej instancji i potwierdzenie stanowiska zawartego we wniosku złożonym w trybie art. 14 a Ordynacji podatkowej lub uchylenie przedmiotowego postanowienia.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie w wyniku analizy rozpatrywanej sprawy stwierdza co następuje:

Zgodnie z art.17 ust. 1 pkt 4 ustawy dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1 c, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 b w/w ustawy zwolnienie o którym mowa w ust. 1, dotyczące podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie, ma zastosowanie, jeżeli dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin­wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących realizacji tych celów oraz opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Obowiązek wpłat na ... określają przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 123, poz. 776 ze zm.).Wydatek na PFRON nie stanowi kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 36 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wpływając tym samym na zwiększenie dochodu w rozumieniu przepisów podatkowych. Wydatki te ponosi się co prawda na skutek prowadzonej działalności i w związku z nią, lecz nie są to cele statutowe, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1 b cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Mając na względzie powyższe, Dyrektor tut. Izby podziela stanowisko organu I instancji, że dochód stanowiący równowartość tych wydatków nie jest zwolniony z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w/w ustawy, gdyż nie może być przeznaczony na jego cele statutowe, bowiem został już wydatkowany na inne cele tj. na zasilenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W odniesieniu do obowiązkowych wpłat na PFRON nie będzie miał również zastosowania wyżej cytowany przepis art. 17 ust. 1 b, ponieważ zaliczenie wpłat na PFRON jako podatku nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa. Definicja podatku została określona w przepisie art. 6 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa, województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Wpłata na rzecz PFRON nie jest wpłatą na rzecz któregokolwiek z wymienionych podmiotów.

Jednakże w ocenie organu odwoławczego, w przedmiotowej sprawie zasadnicze znaczenie ma fakt, iż wpłaty na PFRON są finansowane z dotacji przyznawanej przez ..., czego organ I instancji nie uwzględnił wydając postanowienie w sprawie udzielenia interpretacji. Zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 14 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31.12.2003 r. a następnie przedłużonym art. 5 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz innych ustaw (Dz. U. nr 202, poz. 1957 ze zm.) do 31.12.2006 r., dotacje otrzymane z budżetu państwa lub budżetów jednostek samorządu terytorialnego, z wyjątkiem dopłat do oprocentowanych kredytów bankowych w zakresie określonym w odrębnych ustawach, są zwolnione z opodatkowania do dnia 31.12.2006 r. Wydatki sfinansowane z powyższych dotacji nie stanowią jednocześnie kosztów uzyskania przychodów w myśl art.16 ust. 1 pkt 58 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe oznacza, że wpłaty na PFRON dokonane przez ... i sfinansowane przez ... nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, ponieważ pokryte są przychodem, który w kontekście zapisu art. 17 ust. 1 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest dochodem korzystającym ze zwolnienia z podatku dochodowego.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.

Od tej decyzji służy Stronie prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w dwóch egzemplarzach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika