Czy wykonywane usługi w świetle obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. definicji działalności gospodarczej (...)

Czy wykonywane usługi w świetle obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. definicji działalności gospodarczej mogą być opodatkowane wg zasad dla źródła jakim jest działalność gospodarcza?

Na podstawie art. 216, art.1 4a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.12.2006 r. (data wpływu do Urzędu 29.12.2006 r.), uzupełnionego pismem z dnia 20.02.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie czy wykonywane usługi w świetle obowiązującej od 1 stycznia 2007 r. definicji działalności gospodarczej mogą być opodatkowane wg zasad dla źródła jakim jest działalność gospodarcza.
Zgodnie z nową definicją działalności gospodarczej określoną w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2007 r. - działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza ? oznacza działalność zarobkową:
a/wytwórczą , budowlaną,handlową ,usługową,
b/polegającą na poszukiwaniu,rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c/polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1,2 i 4 - 9.
Z przepisu art. 5b ust. 1 ustawy wynika, że z zakresu działalności gospodarczej wyłączone są czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1) odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych,ponosi zlecający wykonywanie tych czynności,
2) są one wykonywane pod kierownictwem oraz miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,
3) wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.
A zatem możliwość korzystania ze statusu przedsiębiorcy utracą od 2007 r. roku podatnicy, którzy wykonują pracę w siedzibie zleceniodawcy i pod jego kierownictwem, nie ponoszą ryzyka gospodarczego oraz nie odpowiadają za wykonywane czynności wobec osób trzecich.
Dla wyłączenia z działalności gospodarczej wszystkie wymienione warunki muszą być spełnione łącznie.
Z opisanego stanu faktycznego w piśmie wynika że nie występują warunki, o których mowa w ww. przepisie ustawy.
W świetle powyższego stanowisko wyrażone w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.
Na dzień wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
-nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika