Dotyczy momentu powstania przychodu oraz zasady przeliczania przychodów na złote.

Dotyczy momentu powstania przychodu oraz zasady przeliczania przychodów na złote.

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23.03.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

We wniosku skierowano zapytanie: dotyczące momentu powstania przychodu, oraz zasady przeliczania przychodów na złote.
Zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:
-wystawienia faktury albo
-uregulowania należności.
A zatem przychód powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częsciowego wykonania usługi.
Jeżeli jednak przed tym dniem zostanie wystawiona faktura albo zostanie uregulowana należność, to przychód powstanie odpowiednio wcześniej.Nie należy jednak mylić uregulowania należności z otrzymaną zaliczką, która nie jest przychodem (art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy).
W świetle powyższego w sytuacji przedstawionej w piśmie przychód powstaje w chwili wykonania usługi tj. 23.01.2007 r.
Natomiast zgodnie z art. 14 ust. 1a wym. ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzajacego dzień uzyskania przychodu.
W związku z tym przeliczenia przychodu na złote należy dokonać wg kursu z dnia poprzedzającego jego powstanie czyli z dnia 22.01.2007 r.
Biorąc powyższe stanowisko podatnika zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.
Na dzień wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja:
-dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących -nie jest wiążąca dla podatnika /następcy prawnego podatnika / osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Porady prawne


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika