1. Czy prawidłowo zaliczono do kosztów uzyskania przychodów (w ramach limitu wynikającego z ewidencji (...)

1. Czy prawidłowo zaliczono do kosztów uzyskania przychodów (w ramach limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu) koszty zużycia paliwa na trasie z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzonej działalności ?
2. Czy poniesione na kurs językowy wydatki mogę w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadznej działalności ?
3. Czy od 1.01.2007 r. w związku ze zmianą uregulowań podatkowych związanych z nieodpłatnymi świadczeniami w naturze otrzymywanych przez podatników zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, można nadal w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki związane z eksploatacją samochodu użyczonego podatnikowi przez siostrę?

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.06.2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

We wniosku skierowano zapytanie :
- czy prawidłowo zaliczono do kosztów uzyskania przychodów (w ramach limitu wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu) koszty zużycia paliwa na trasie z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzonej działalności gospodarczej,
- czy poniesione na kurs językowy wydatki mogę w całości zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności
- czy od 1.01.2007 r. w związku ze zmianą uregulowań podatkowych związanych z nieodpłatnymi świadczeniami w naturze otrzymywanych przez podatników zaliczanych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn, można nadal w całości zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wszelkie wydatki związane z eksploatacją samochodu użyczonego podatnikowi przez siostrę.

Porady prawne

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródłaprzychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Generalnie należy przyjąć, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. A zatem wydatki poniesione przez Panią w związku z przejazdami samochodem osobowym z miejsca zamieszkania do miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - stanowią koszty uzyskania przychodów w wysokości ustalonej zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy. Wymieniony przepis art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy stanowi że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Przytoczone powyżej regulacje ustawy podatkowej, uprawniają podatników do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów, udokumentowanych wydatków z tytułu używania dla potrzeb ich działalności samochodów osobowych (nie stanowiących składników ich majątku) jedynie do wysokości określonego limitu. Warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów ww. wydatków jest prowadzenie przez podatników ewidencji przebiegu pojazdu według ustalonego wzoru.
Wydatkami z tytułu używania dla potrzeb działalności gospodarczej takiego pojazdu, objętymi opisanym limitem, są np. wydatki na zakup paliwa, części zamiennych, koszty przeglądu, składki na ubezpieczenie (jeżeli umowa przewiduje, że to użytkujący opłaca tę składkę).

Należy podkreślić, że o tym, co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów.

W sytuacji, gdy wydatki związane z nauką języka zmierzają i mogą wpłynąć na zwiększenie przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej, a nie zostały wymienione przez ustawodawcę w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy stwierdzić, że będą stanowiły koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy przychodem z działalności gospodarczej jest również : wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.
Na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 125 ustawy wolna od podatku dochodowego jest: wartość świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2 - 2b, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, z zastrzeżeniem ust. 20. Oznacza to, że przychody otrzymane z tytułu nieodpłatnych świadczeń od członków rodziny nie stanowią przychodów z działalności gospodarczej. Przepis art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy nie będzie miał w tej sytuacji zastosowania. A zatem stanowisko podatnika zawarte we wniosku uznaje się za prawidłowe.

Na dzień wydania postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa jak również postępowanie przed sądem administracyjnym

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę traci swój ą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących
- nie jest wiążąca dla podatnika (następcy prawnego podatnika ) osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Ośrodek Zamiejscowy Nowy Sącz za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika