Czy istnieje możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla przyjętej inwestycji (...)

Czy istnieje możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla przyjętej inwestycji w obcym środku trwałym ?

Na podstawie art. 216, art 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jestprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

We wniosku skierowano zapytanie dotyczące możliwości stosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla przyjętej do użytkowania inwestycji w obcym środku trwałym.

Zgodnie z art. 22 a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm. ), amortyzacji podlegają niezależnie od przewidywanego okresu używania: przyjęte do używania inwestycje w obcych środkach trwałych, zwane dalej ' inwestycjami w obcych środkach trwałych '. Stosownie do art. 22 j ust. 4 pkt 1 ustawy - podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych, z tym że dla: inwestycji w obcych budynkach /lokalach/ lub budowlach - okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat.

Zatem podatnik, przyjmując inwestycję w obcym środku trwałym do używania i ustalając indywidualną stawkę amortyzacyjną, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych przez okres 10 lat. W świetle wymienionych przepisów stanowisko Pytającego uznaje się za prawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swóją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika/następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika