W jaki sposób wynajmujący, opodatkowany na zasadach ogólnych w podatku dochodowym od osób fizycznych, (...)

W jaki sposób wynajmujący, opodatkowany na zasadach ogólnych w podatku dochodowym od osób fizycznych, powinien rozliczyć przychody i koszty z tytułu najmu lokalu?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie przepisów art. 14b § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) zmienia informację udzieloną Państwu przez Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze z dnia 09.09.2003 r. Nr PD-1/415/10/03, będącą odpowiedzią na zapytanie podatników z dnia 14.08.2003 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów podlegających opodatkowaniu jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze... .
Z kolei art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodami z tego źródła są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W świetle powyższego kwota czynszu oraz wszelkie inne świadczenia jakie najemca (osoba korzystająca z wynajmowanego lokalu) zgodnie z umową ma obowiązek uiścić na rzecz lub za wynajmującego będą stanowić przychód z tytułu najmu dla wynajmującego.

Porady prawne

W związku z tym wartość czynszu należnego oraz należności za zużytą wodę, energię elektryczną, gaz, abonament, rachunki telefoniczne pokrywane przez najemcę będą dla Państwa przychodem opodatkowanym na zasadach ogólnych.
Jednocześnie ww. wydatki z pominięciem ustalonej kwoty czynszu a potwierdzone dowodami wpłat będą dla Państwa kosztem uzyskania przychodów z tego źródła.
Dodatkowo aby można było uznać jakiś wydatek za koszt uzyskania przychodu, muszą być spełnione dwa warunki: celem powinno być osiągnięcie przychodów i wydatek nie może znajdować się na liście zawartej w art. 23 ww. ustawy, stanowiącej katalog wydatków i odpisów, które nie mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.
Łączne spełnienie tych dwóch warunków pozwala dany wydatek uznać za koszt uzyskania przychodów.

Przez koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów należy rozumieć takie wydatki podatnika, które prowadzą do osiągnięcia przychodów oraz dotyczą przychodów otrzymanych lub należnych w danym roku. Wobec tego są to wydatki związane z już istniejącymi źródłami przychodów, a nie z tworzeniem nowych źródeł przychodu.
Jeżeli w związku z zawartą umową najmu, wynajmujący przed przekazaniem lokalu najemcy wyposaża ten lokal w pralkę, lodówkę, meble itp. to wydatki te będą dla podatnika kosztem uzyskania przychodu, ponieważ wystąpił bezpośredni związek kosztu z prowadzoną działalnością, a jego poniesienie miało lub mogło mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu dla danego rodzaju prowadzonej działalności.

O tym czy dany przedmiot składający się na wyposażenie stanowi środek trwały i wydatek nań może być rekompensowany w formie odpisów amortyzacyjnych, czy też nie jest środkiem trwałym i może być w całości od razu wliczony w ciężar kosztów decydują przepisy w sprawie amortyzacji tj. art. 22a ? 22o ww. ustawy.
Zatem jeżeli wydatek na wyposażenie lokalu stanowiące środek trwały nie przekracza kwoty 3.500 zł, wówczas podatnik może jednorazowo w miesiącu przekazania lokalu wraz z wyposażeniem albo w miesiącu następnym zaliczyć ten wydatek do kosztów uzyskania przychodów.
Natomiast w sytuacji kiedy wydatek na wyposażenie lokalu stanowiące środek trwały przekracza kwotę 3.500 zł to podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od poszczególnych składników tego wyposażenia (art. 22f ust.3 ww. ustawy).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika