Czy powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości będącej własnością (...)

Czy powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości będącej własnością podatnika, ale użytkowanej przez niego i wspólnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.06.2007 r., w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.06.2007 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach wpłynął wniosek Pana ..., z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie obowiązku zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży nieruchomości będącej własnością podatnika, ale użytkowanej przez niego i wspólnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej.

Porady prawne

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowa sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż budynek nie był wniesiony do spółki jako aport, a wnioskodawca jest jego właścicielem ponad pięć lat.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Myślenicach dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:

Od dnia 1 stycznia 2007 r. zmieniły się zasady opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych. Jednakże nowe zasady dotyczą wyłącznie nieruchomości nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) po dniu 31.12.2006 r. oraz praw majątkowych nabytych po dniu 31.12.2006 r.- zgodnie z art.7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowy od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłem przychodów jest m.in. odpłatne zbycie z zastrzeżeniem ust. 2:
- nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów
jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Stosownie do treści art. 10 ust. 3 przepisy ust. 1 pkt 8 w/w ustawy o podatku dochodowym mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie związanych tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Art. 10 ust. 2 pkt 3 w/w ustawy stanowi z kolei, że przepisu art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Przychodem z działalności gospodarczej? zgodnie z treścią art. 14 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych- są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a) środkami trwałymi,

b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art.22g nie przekracza 1.500,00 zł.

c) wartościami niematerialnymi i prawnymi
ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit.b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określeniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, iż przychód z działalności gospodarczej powstanie w przypadku sprzedaży składników majątku wymienionych w art. 14 ust. 2 pkt1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wykorzystywanych w tej działalności i ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także z niej wycofanych i następnie zbytych przed upływem sześciu lat licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ich wycofania.

Zatem, jeżeli przedmiotowa nieruchomość nigdy nie była ujęta w ewidencji środków trwałych to jej sprzedaż nie będzie stanowiła przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy.

Ponadto z wniosku wynika, że zbycie nieruchomości nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, w związku z czym przedmiotowa sprzedaż nie stanowi również źródła przychodów w rozumieniu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu na podstawie art. 28 w/w ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01.01.2007 r. w związku z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588).

Reasumując, należy stwierdzić, że w przypadku sprzedaży budynku, który nie był ujęty w ewidencji środków trwałych, ale pozostawał odrębną własnością podatnika przez okres dłuższy niż pięć lat kalendarzowych przychód uzyskany z tej transakcji nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę
- stosownie do treści art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Myślenicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika