-czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie sprzedaży przedmiotu (...)

-czy zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w razie sprzedaży przedmiotu wkładu niepieniężnego w postaci udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych z siedzibą na terenie Polski, wniesionego do spółki komandytowej przez osobę fizyczną, kosztem uzyskania przychodu dla wspólników spółki komandytowej jest ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu do spółki osobowej, wartość tego wkładu nie wyższa jednak od wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu do spółki osobowej,
-czy zgodnie z art. 9 ust. 1 oraz art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolniona jest od podatku dochodowego kwota otrzymana w gotówce przez podatnika w razie jego wystąpienia ze spółki komandytowej, tytułem zwrotu całości lub części wkładu do spółki wniesionego wcześniej w postaci wkładu pieniężnego, do wysokości tego wkładu ustalonego przez wspólników spółki komandytowej w umowie spółki komandytowej?

W drugiej połowie 2007r. podatnik ma zamiar założyć spółkę komandytową z inną osobą, zwaną ?osobą trzecią?. Podatnik wniesie wkład pieniężny, a osoba trzecia wkład niepieniężny w postaci udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych z siedzibą na terenie Polski. Wartość wkładu niepieniężnego zostanie ustalona przez wspólników w umowie spółki komandytowej, sporządzonej w formie aktu notarialnego. W zależności od wartości wkładów rzeczywiście wniesionych do spółki zostanie w umowie ustalony udział kapitałowy wspólników spółki komandytowej w zyskach tej spółki.Podatnik bierze pod uwagę możliwość wystąpienia osoby trzeciej ze spółki. Zgodnie z umową, w takiej sytuacji dochodzi do spłaty w pieniądzu udziału kapitałowego byłego wspólnika spółki. Wspólnicy spółki komandytowej rozważają następnie możliwość sprzedaży całości lub części udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych z siedzibą na terenie Polski.

Porady prawne

Zajmując własne stanowisko w sprawie podatnik wskazał, iż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera szczegółowej regulacji dotyczącej ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku zbycia przez spółkę udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych z siedzibą na terenie Polski, które zostały wniesione jako wkład niepieniężny do spółki osobowej. Zatem należy stosować ogólne przepisy dotyczące ustalania kosztów uzyskania przychodów, zawarte w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem wnioskodawcy w przypadku odpłatnego zbycia przedmiotu wkładu niepieniężnego tj. udziałów (akcji) w spółkach kapitałowych, wniesionego przez wspólnika spółki osobowej, kosztem uzyskania przychodów będzie ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu do spółki osobowej, wartość poszczególnych udziałów (akcji), nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu do tej spółki.Jednocześnie podatnik twierdzi, iż w przypadku wystąpienia ze spółki komandytowej i otrzymania w związku z tym sumy pieniędzy odpowiadającej wartości udziału kapitałowego wspólnika w spółce komandytowej, otrzymany z tego tytułu przychód do wysokości wartości wkładu wniesionego do spółki, ustalonego w umowie spółki komandytowej, na pokrycie jego udziału kapitałowego, będzie wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż zajęte stanowisko jest prawidłowe, o ile stan faktyczny przedstawiony we wniosku zgodny jest ze stanem rzeczywistym.

Stosownie do art. 102 ustawy z dnia 15 września 2000r. - Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona. Spółka komandytowa jest zatem spółką nie posiadającą osobowości prawnej, a z punktu widzenia prawa podatkowego podatnikami są poszczególni wspólnicy. Wniesienie do spółki komandytowej wkładu niepieniężnego w postaci udziałów lub akcji, zarówno u wnoszącego ten wkład jak i pozostałych wspólników, nie powoduje ze swej istoty powstania przychodu i kosztów uzyskania przychodów tj. nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód oraz odpowiadające im koszty uzyskania przychodu powstaną dopiero w momencie zbycia tych udziałów (akcji). Zgodnie z ogólną zasadą wynikająca z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.

j. Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają odrębnego uregulowania wskazującego na zasady ustalania kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia przez spółkę osobową wkładu niepieniężnego, jakim są akcje czy udziały w spółkach kapitałowych. W takim przypadku należy kierować się ogólną zasadą wynikającą z art. 22 wyżej powołanej ustawy. Należy zgodzić się zatem ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż kosztem uzyskania przychodu będzie ustalona przez wspólników na dzień wniesienia wkładu niepieniężnego wartość wniesionych udziałów czy akcji, nie wyższa jednak od ich wartości rynkowej z dnia wniesienia wkładu do spółki osobowej.

Stosownie do treści art. 871 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zmianami) wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca się w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku takiego oznaczenia-wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia.
Zgodnie z art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast jak stanowi art. 21 ust.1 pkt 50 wyżej powołanej ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Nadwyżka zaś podlegałaby opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz powołanych przepisów podatkowych uznać należy, iż stanowisko zajęte przez wnioskodawce jest prawidłowe.

Tutejszy organ informuje, że interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.


Referencje

IBPBI/1/415-837/09/AB, interpretacja indywidualna

IPPB1/415-507/08-2/MO, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika