Czy podatnikom przysługuje prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej, jeżeli w 2004 r. rozpoczęli budowę (...)

Czy podatnikom przysługuje prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej, jeżeli w 2004 r. rozpoczęli budowę budynku mieszkalno-usługowego, w 2005r. otrzymali kredyt budowlany, od 15 grudnia 2005r. są w zameldowani w tym budynku, natomiast odbiór części mieszkalnej nastąpił w kwietniu 2006r. (nie oddano do użytkowania części usługowej budynku)?

W 2005r wnioskodawcy otrzymali kredyt na budowę budynku mieszkalno-usługowego, którego budowę rozpoczęto zgodnie z pozwoleniem na budowę z dnia 21 stycznia 2004r. Od 15 grudnia 2005r podatnicy są zameldowani w nowowybudowanym budynku. Odbiór budynku nastąpił w kwietniu 2006r. Jednak jak wskazano we wniosku, jest to odbiór częściowy, gdyż nie oddano do użytkowania części usługowej budynku.

Podatnicy uważają, iż przysługuje im prawo do skorzystania z ulgi polegającej na możliwości odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje zajęte stanowisko za prawidłowe.

Porady prawne

W myśl art. 26b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 roku, od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m. in. z budową budynku mieszkalnego. W świetle ust. 2 pkt 2 w/w artykułu odliczenie, o którym mowa powyżej stosuje się, jeżeli kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionej w ust. 1 czyli w tym przypadku budowy budynku mieszkalnego. Zgodnie natomiast z przepisem art. 9 ustawy z dnia 16 listopada 2006r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006r, Nr 217, poz. 1588), podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt, o którym mowa powyżej, przysługuje prawo, do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt zawartej przed dniem 01 stycznia 2007 nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027r, na zasadach określonych w art. 26b ustawy w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r.

Zgodnie z ust. 2 pkt 4 art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jednym z warunków dokonania odliczenia, o którym mowa jest to, iż inwestycja, dotycząca budynku mieszkalnego została zakończona nie wcześniej niż w 2002r., a w przypadku inwestycji dotyczącej budowy budynku mieszkalnego-zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym uzyskano pozwolenie na budowę i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania ? zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku. Odliczenia natomiast dokonuje się, zgodnie z art. 26b ust. 5 ustawy, najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

W oparciu o powyższe stwierdzić należy, iż jednym z warunków dokonania odliczenia wydatków na spłatę odsetek od kredytu jest zakończenie budowy budynku mieszkalnego w terminie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym uzyskano pozwolenie na budowę. W ocenie organu podatkowego, warunek ten został spełniony, gdyż budowę części mieszkalnej ukończono formalnie w 2006 roku, a zatem przed upływem 3 lat licząc od końca roku w którym pozwolenie na budowę uzyskano. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje fakt nie ukończenia budowy części usługowej budynku, gdyż należy mieć na uwadze fakt, iż odliczeniu podlegają tylko i wyłącznie wydatki poniesione na spłatę odsetek od tej części kredytu, która przeznaczona była na realizację inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Stanowisko podatników należy uznać zatem za prawidłowe, o ile zostały spełnione pozostałe warunki określone w przepisach prawa podatkowego.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzież jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika