Czy w zeznaniu podatkowym za 2006r. (bądź w roku następnym) można odliczyć od dochodu wydatki na (...)

Czy w zeznaniu podatkowym za 2006r. (bądź w roku następnym) można odliczyć od dochodu wydatki na spłatę odsetek od kredytu na budowę budynku mieszkalnego oraz w jakiej wysokości? Czy odliczeniu podlega wydatek na spłatę odsetek od kredytu na zakup działki budowlanej?

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnicy w listopadzie 2005r. zakupili działkę budowlaną o powierzchni 514m2, na zakup której 28 listopada 2005r. otrzymali kredyt hipoteczny. Następnie ze względu na korzystniejsze warunki Podatnicy na podstawie umowy z dnia 26.07.2006r. zaciągnęli kredyt refinansowy na zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Jednocześnie w tym samym banku podpisano umowę o kredyt mieszkaniowy w wys. 256.000,-zł. przeznaczony na budowę budynku mieszkalnego rozpoczętą w lipcu 2006r. Zakończenie budowy Wnioskodawcy planują na lipiec 2007r.

Zdaniem Podatników odliczeń od dochodu z tytułu spłaty odsetek od kredytu na budowę budynku mieszkalnego dokonuje się po raz pierwszy w zeznaniu składanym za rok podatkowy w którym zakończono budowę budynku mieszkalnego, czyli za rok 2007r. W kwocie odliczenia należy uwzględnić odsetki zapłacone w 2006r. i 2007r. w takim procencie jaki uzyska się z podzielenia kwoty limitu przez kwotę kredytu. Ponadto Podatnicy uważają, iż ze względu na fakt, że działka budowlana jest integralną częścią inwestycji przysługuje im również prawo do odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup działki budowlanej.

Porady prawne

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Zgodnie z treścią art.9 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz.1588 )podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt (pożyczka), o którym mowa w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie (...), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007 r., prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu (pożyczki), do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt (pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Natomiast na podstawie art.26b ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity w Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006r. od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

1) budową budynku mieszkalnego albo

2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W myśl art.26b ust.2 wyżej powołanej ustawy odliczenie, z tytułu spłaty odsetek od kredytu stosuje się, jeżeli:

1) kredyt (pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2) kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,

3) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji:

a) o których mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 - zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,(...)

5) do zeznania, o którym mowa w art. 45 (o wys. dochodu osiągniętego w roku podatkowym), składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru (PIT-2K), o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług niekorzystających ze zwolnienia od tego podatku,

6) odsetki, o których mowa w ust. 1:a) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,b) nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększyły podstawę obliczenia podatku,c) nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,

7) podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:a) zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,b) budowę budynku mieszkalnego,c) wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,d) zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,e) nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,f) przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,g) systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Zgodnie z treścią art.26b ust. 4 ustawy odliczenie z tytułu spłaty odsetek od kredytu, obejmuje wyłącznie odsetki:

1) naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002 r., z zastrzeżeniem ust. 5, i zapłacone od tego dnia,

2) od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70 m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczenia premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 10. (w 2006r. kwota tak obliczonego limitu wyniosła 189.000,-zł).

W świetle art.26b ust. 5 ustawy odliczenia niniejszego, dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja.

Natomiast w myśl treści art.26b ust.6 odsetki, o których mowa w ust. 4, zapłacone przed rokiem w którym zakończona została inwestycja, mogą być odliczone od podstawy obliczenia podatku za rok podatkowy, w którym podatnik po raz pierwszy odlicza odsetki.

Reasumując, w świetle przytoczonych powyżej uregulowań prawnych Podatnikom, po wypełnieniu wszystkich warunków wymienionych przez ustawodawcę, przysługuje prawo do odliczenia od dochodu w roku podatkowym, w którym zostanie zakończona inwestycja odsetek od kredytu zaciągniętego na budowę budynku mieszkalnego do wysokości proporcjonalnie przypadającej na kwotę limitu (189.000,-zł).

Natomiast brak jest przesłanek prawnych umożliwiających odliczenie od dochodu wydatków ponoszonych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup działki budowlanej, bowiem ustawodawca w ramach przedmiotowej ulgi, wśród inwestycji mających na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych nie wymienił zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej wydania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika