Czy poniesione przez podatnika wydatki na modernizację drogi dojazdowej (nie będącej własnością (...)

Czy poniesione przez podatnika wydatki na modernizację drogi dojazdowej (nie będącej własnością podatnika) do nowowybudowanego zakładu można zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodów?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków -Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy -Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dn. 24.10.2006 r. oraz uściślenia wniosku z dn. 17.11.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego wniosku oraz uzupełnienia wniosku wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonał Pan inwestycji w postaci budowy nowego zakładu. W ramach tej inwestycji wykonał Pan również modernizację drogi dojazdowej do firmy. Droga ta jest własnością ZDK. Droga dojazdowa została w części wyremontowana (wykorytowanie i ułożenie utwardzonej podbudowy) przez ZDK w ramach planowanych inwestycji. W ramach uzyskanego przez Pana pozwolenia na budowę otrzymał Pan zgodę na przebudowę i zagospodarowanie ul. D. Pan w ramach tej inwestycji ułożył kostkę brukową na części ul. ...
Przedmiotowa droga jest jedyną umożliwiającą wjazd do Pana firmy.
Pańską wątpliwość wzbudza sposób zaliczenia wydatków poniesionych na modernizację drogi jako koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej.
Według Pana nakłady inwestycyjne poniesione na modernizację drogi można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodów bezpośrednio w roku ich poniesienia.

Porady prawne

Mając na względzie przedstawiony przez Pana stan faktyczny oraz stan prawny obowiązujący w przedmiotowej sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta stwierdza co następuje:
W myśl zapisu zawartego w art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. W przedmiotowej sprawie bezsprzeczny jest ciążący na podatniku obowiązek poniesienia kosztów związanych z wybudowaniem drogi. Zgodnie bowiem z art 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 71 poz. 838 ze zm.) budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia. Spełniony został również warunek istnienia związku przyczynowo-skutkowego polegającego na tym, iż uzyskanie przez pana firmę przychodu jest związane z wybudowaniem drogi. Budowa drogi jest bowiem konieczna dla prawidłowego funkcjonowania obiektu i tym samym warunkuje osiąganie przychodów z prowadzonej działalności. Jednocześnie należy mieć na uwadze fakt, iż wydatki te pozostają nierozerwalnie związane z inwestycją główną w postaci budowy nowego zakładu, zaliczanego do środków trwałych, a co za tym idzie winny zwiększać wartość początkową tego środka trwałego i podlegać zaliczeniu w koszty w sposób pośredni ? w postaci odpisów amortyzacyjnych, stosownie do treści art. 22a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do w/w artykułu kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 22a -22m.
Ponadto, zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 2 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych prawnych za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia. Składa się na niego wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych (...).
Poniesione na wybudowanie drogi wydatki są nierozerwalnie związane z inwestycją główną tj. nowym zakładem i zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych winny powiększać wartość początkową inwestycji oraz stanowić koszt uzyskania przychodów w formie odpisów amortyzacyjnych.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego kraków-Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacja podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika