Czy w zeznaniu podatkowym PIT-36, przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, należy wykazać (...)

Czy w zeznaniu podatkowym PIT-36, przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją, należy wykazać przychód z pracy we Francji brutto czy netto (po odjęciu kosztów i składek na ubezpieczenie społeczne potrąconych przez płatnika we Francji) ?

W roku 2005 podatnik pracował we Francji na umowę o pracę sezonową, przez okres około dwóch miesięcy. W dniu 26.04.2006r. podatnik złożył zeznanie podatkowe obejmujące rozliczenie tych dochodów z zastosowaniem metody wyłączenia z progresją. Ponieważ uzyskał rozbieżne informacje, czy przy zastosowaniu metody wyłączenia z progresją należy opodatkować przychód brutto czy netto (po odjęciu kosztów i składek na ubezpieczenie społeczne potrąconych przez płatnika we Francji) podatnik zwrócił się o interpretację przepisów.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż należy przyjąć do opodatkowania kwoty przychodu netto tj. już po odliczeniu kosztów i składek na ubezpieczenie społeczne potraconych przez płatnika we Francji. Podatnik uważa, iż nie powinien płacić podatku od kwot brutto. Skoro w przypadku rozliczania się z przychodu uzyskanego w Polsce podstawa jest pomniejszana o koszty i składki na ubezpieczenie społeczne, to zdaniem podatnika analogicznie winno być w przypadku rozliczania się z przychodu uzyskanego za granicą.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Porady prawne

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2005 r., osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).
Stosownie do art. 4a wyżej powołanej, ustawy przepisy art. 3 ust. 1 i 2a stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Do dochodów uzyskanych we Francji mają zastosowanie postanowienia umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Francuskiej w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1977r. Nr 1, poz. 5). Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Polską a Francją przewiduje metodę wyłączenia z progresją (art. 23 ust. 1 lit. a), w związku z art. 15 ust. 1 umowy). Metoda ta, na gruncie przepisów ustawy o podatku dochodowym, została sprecyzowana w art. 27 ust. 8 w/w ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przepis art. 27 ust. 8 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, oprócz dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zgodnie z obowiązującą skalą podatkową, osiągnął również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych, to podatek dochodowy określa się w następujący sposób:
- do dochodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym dodaje się dochody zwolnione od tego podatku i od sumy tych dochodów oblicza się podatek według obowiązującej w danym roku skali podatkowej,
- ustala sie stopę procentową tego podatku do tak obliczonej sumy dochodów,
- ustaloną stopę procentową stosuje się do dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w treści art. 9 ust.

1 w/w ustawy, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Ustawodawca, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 20 w/w ustawy, zwalnia od podatku dochodowego część dochodów osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, przebywających czasowo za granicą i uzyskujących dochody ze stosunku pracy, z wyjątkiem wynagrodzenia uzyskiwanego przez członka służby zagranicznej, w wysokości stanowiącej równowartość diety z tytułu podróży służbowych poza granicami kraju, określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, za każdy dzień, w którym była wykonywana praca; zwolnienie dotyczy dochodów nieprzekraczających rocznie równowartości trzydziestu diet, z zastrzeżeniem ust. 15. Wysokość diet za dobę podróży służbowej w poszczególnych państwach określają przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 236, poz. 1991 z późniejszymi zmianami).
Zatem stosownie do wyżej powołanych przepisów przychody uzyskane z pracy najemnej za granicą podatnik ma prawo pomniejszyć o równowartość diety z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, przy czym w skali roku zwolnienie to nie może przekroczyć równowartości trzydziestu diet. Należy podkreślić, iż kwota przychodów osoby wykonującej pracę za granicą powinna uwzględniać koszty oraz składki pobrane przez zagranicznego płatnika. Oznacza to, iż w rozliczeniach podatku dochodowego należy wykazywać kwotę przychodów brutto. Przychody brutto pomniejszone o równowartość przysługujących diet, należy przeliczyć na złote zgodnie z zasadami zawartymi w art. 11 ust. 3 ustawy.

Stosownie bowiem do art. 11 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług korzystał podatnik, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli podatnik nie korzysta z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, z zastrzeżeniem ust. 4.
Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w ust. 3 zdanie pierwsze, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.
Dochodem ze źródła przychodów, w myśl art. 9 ust. 2 tej ustawy, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.
Należy podkreślić, iż wykonywanie pracy za granicą nie pozbawia podatnika uzyskującego przychody na podstawie umowy o pracę możliwości zastosowania kosztów uzyskania przychodów określonych w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem dochodem z pracy najemnej za granicą będzie nadwyżka sumy przychodów, przeliczonych na złote, nad przysługującymi podatnikowi zryczałtowanymi kosztami uzyskania przychodów ze stosunku pracy.
Brak jest podstaw prawnych, aby dochód z pracy za granicą umniejszyć o składki na ubezpieczenie społeczne potrącone przez płatnika we Francji.

Stosownie bowiem do art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód można obniżyć między innymi o kwotę składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późniejszymi zmianami) potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.
Składki na ubezpieczenie społeczne potrącone przez zagranicznego płatnika, w świetle wyżej wymienionych przepisów, nie mogą być odliczone od dochodu w Polsce, ponieważ składki te nie były opłacane na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Reasumując, należy stwierdzić, iż w zeznaniu podatkowym PIT-36 za 2005r. dochody osiągnięte we Francji, o które zwiększa się podstawę obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej, przy metodzie wyłączenia z progresja, podatnik winien wykazać w części H ?Obliczenie podatku?, w pozycji ?Dochody osiągnięte za granicą (...)?.W celu obliczenia wysokości dochodu przychody uzyskane z pracy najemnej we Francji (w kwocie brutto) należy pomniejszyć o równowartość diet z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju, a następnie przeliczyć na złote. Następnie przychód umniejszyć o koszty uzyskania przychodu przysługujące za cały okres pracy za granicą. Tak obliczony dochód będzie zwiększał podstawę obliczenia podatku do ustalenia stopy procentowej i winien być wykazany w zeznaniu rocznym.Tutejszy organ informuje, iż nie poddano ocenie dołączonych do wniosku załączników, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego.

Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego obowiązującego w 2005 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika