Podatnik zwraca się o potwierdzenie własnego stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Podatnik zwraca się o potwierdzenie własnego stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą na nieruchomości gruntowej zakupionej 17.12.2004r. i wchodzącej w skład wspólnego majątku małżonków. Przy zakupie odliczono podatek od towarów i usług, kwoty zakupu nie zaliczono w koszty uzyskania przychodu. Grunt ten został zaewidencjonowany jako środek trwały nie podlegający amortyzacji. W związku z realizacją inwestycji w postaci budowy skrzyżowania dwupoziomowego przez Urząd Miasta i Gminy zaistniała konieczność utworzenia na części przedmiotowego gruntu infrastruktury w postaci wodociągu (Aquanet), kabli energetycznych (Enea) oraz telefonicznych (Telekomunikacja).

Porady prawne

Dnia 20.09.2005r. Urząd Miasta i Gminy zlecił Centrum Wyceny Mienia ustalenie powierzchni gruntów przewidzianych do wykupu, najmu lub ustanowienia służebności oraz określenie odpłatności za wyżej wymienione ustalenia.

Podatnik zlecił natomiast wykonanie stosownej analizy Biuru Kompleksowej Obsługi i Wyceny Nieruchomości, które opracowało operat szacunkowy, określający wartość odszkodowania za służebności gruntowe z tytułu przebiegu drogi i urządzeń infrastruktury o 261% wyższą od odpłatności ustalonej przez Centrum Wyceny Mienia. Wobec powyższej rozbieżności dnia 12.06.2006r. Podatnik wraz z małżonką podpisał z Urzędem Miasta i Gminy umowę o oddanie sporu do rozstrzygnięcia arbitrażowego. Sąd arbitrażowy wyrokiem z dnia 10.07.2006r. zasądził od Urzędu Miasta i Gminy na rzecz w/wymienionych odszkodowanie w wysokości 89 088 zł za ustanowienie służebności infrastrukturowych.

Służebność wobec wyżej wymienionych inwestorów polegająca na wyrażeniu zgody na tworzenie infrastruktury oraz udostępnianie gruntu w czasie nieokreślonym celem konserwacji i naprawy została ustanowiona w akcie notarialnym z dnia 22.09.2006r po podzieleniu przedmiotowej nieruchomości na dwie działki zgodnie z ostateczną decyzją Burmistrza Miasta i Gminy z dnia 18.04.2006r.,zatwierdzającą podział.

Służebność gruntowa zostanie wpisana do księgi wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości.

Zdaniem Podatnika w przedmiotowej sprawie ma zastosowanie art.21 ust.1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na podstawie którego odszkodowanie wypłacone za ustanowienie służebności infrastrukturalnej na nieruchomości gruntowej jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Podatnika stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14 poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku

Na podstawie art.21 ust.

1 pkt 29 wyżej wymienionej ustawy wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50 % od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Wymienione wyżej zwolnienie przedmiotowe stanowi odrębną grupę zwolnień z opodatkowania przychodów uzyskanych tytułem odszkodowania wypłaconego stosownie do przepisów art.128 do 135 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004r. Nr 261 poz.2603 ze zm.), które dotyczą odszkodowań należnych za wywłaszczenie z nieruchomości bądź ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej.

Żaden z tych przepisów nie dotyczy omawianego przypadku.

Zatem powołany przez Podatnika przepis art.21 ust.1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie znajduje zastosowania w przypadku otrzymanego odszkodowania za ustanowienie służebności gruntowej.

Pojęcie służebności gruntowej zostało natomiast uregulowane przepisami ustawy z dnia 23.04.1964r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964r. Nr 16, poz.93 ze zm.), w Dziale III ? Służebności. Art.285 § 1 Kodeksu cywilnego stanowi, iż nieruchomość można obciążyć na rzecz właściciela innej nieruchomości (nieruchomości władnącej) prawem, którego treść polega bądź na tym, że właściciel nieruchomości władnącej może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, bądź na tym, że właściciel nieruchomości obciążonej zostaje ograniczony w możności dokonywania w stosunku do niej określonych działań, bądź też na tym, że właścicielowi nieruchomości obciążonej nie wolno wykonywać określonych uprawnień, które mu względem nieruchomości władnącej przysługują na podstawie przepisów o treści i wykonywaniu własności (służebność gruntowa).

Reasumując, osiągnięty przez Podatnika przychód z tytułu odszkodowania za ustanowienie służebności gruntowej nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art.21 ust.1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na które to przepisy powołuje się Podatnik.

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika