Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy majątkowej małżeńskiej (...)

Czy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy majątkowej małżeńskiej podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 09.10.2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od przychodu ze sprzedaży nieruchomości stwierdza, że przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Podatniczka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego o potwierdzenie jej stanowiska, zgodnie z którym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, nabytej w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości.
Według podatniczki przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową nie podlega opodatkowaniu.
Ze złożonego wniosku wynika że będąc stanu wolnego, w dniu 22.02.2000 roku aktem notarialnym Rep A Nr x/2000 nabyła Pani zabudowaną działkę nr x/6 położoną w Y. Wobec powyższego nieruchomość ta weszła w skład majątku odrębnego.

Porady prawne

ajątkowa małżeńska, na podstawie której Pani X i Pan X rozszerzyli wspólność majątkową małżeńską na majątek nabyty przez któregokolwiek z nich przed zawarciem związku małżeńskiego i podczas jego trwania z jakiegokolwiek tytułu.
Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony w niniejszej sprawie, jak również obowiązujący w 2006 roku stan prawny, tutejszy organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10 % uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 28 ust. 2 w/w ustawy, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.
Umowa rozszerzająca wspólność majątkową małżeńską jest to swoista umowa, której celem jest ustanowienie ustroju majątkowego między małżonkami w sposób odmienny od przewidzianego w przepisach o wspólności ustawowej. Umowa ta reguluje stosunki majątkowe małżonków przez czas trwania ich związku małżeńskiego. Jest to czynność prawna rozporządzająca, mająca postać rozporządzenia nieodpłatnego.

Włączenie do majątku małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową , nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka, nie stanowi nabycia tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez drugiego małżonka. Powyższe oznacza, że dla obojga małżonków za datę nabycia nieruchomości należy przyjąć 22.02.2000 roku.
Odpłatne zbycie nieruchomości w świetle przedstawionego stanu faktycznego nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie przedmiotowej nieruchomości, do dnia odpłatnego zbycia tej nieruchomości upłynęło 5 lat.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.
Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ? Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 w/w ustawy ? Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika