Czy zwrot podatku VAT stanowi przychód podatkowy wykazywany w deklaracji CIT-2?

Czy zwrot podatku VAT stanowi przychód podatkowy wykazywany w deklaracji CIT-2?

Zakład jest jednostką organizacyjną samorządu terytorialnego i świadczy między innymi usługi w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków, opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca uzyskuje przychody związane z działalnością gospodarczą, natomiast na realizację inwestycji otrzymuje od jednostki samorządu terytorialnego dotacje celowe w kwocie netto. W związku z wykonywaną przez Zakład działalnością opodatkowaną podatkiem VAT, Wnioskodawcy przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Wnioskodawca nie zaliczył podatku od towarów i usług do kosztów uzyskania przychodu. W tym roku podatkowym Zakład otrzymał zwrot bezpośredni na rachunek bankowy różnicy podatku należnego i naliczonego.

Porady prawne

Zdaniem wnoszącego pytanie, zwrot nadwyżki podatku VAT wynikający z deklaracji VAT-7 nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Tutejszy organ podatkowy uznaje stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 4f ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, stanowi przychód, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14.

Natomiast stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 6 wyżej powołanej ustawy, do przychodów nie zalicza się zwróconych, umorzonych lub zaniechanych podatków i opłat stanowiących dochody budżetu państwa albo budżetów jednostek samorządu terytorialnego, nie zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów.

Z powyższego wynika, że przychód podatkowy powstanie w przypadku zwrotu, zaniechania lub umorzenia podatków i opłat na rzecz budżetu państwa albo jednostek samorządu terytorialnego, jeżeli zostały one uprzednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż naliczony podatek VAT nie został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.

Reasumując, zwrócony podatek od towarów i usług, nie powinien być zaliczany do przychodów podatkowych, wykazywanych w deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych CIT-2.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika