Wnioskodawca zwraca się z następującymi pytaniami: 1. Czy wydatki związane z organizacją imprez (...)

Wnioskodawca zwraca się z następującymi pytaniami: 1. Czy wydatki związane z organizacją imprez okolicznościowo-integracyjnych bądź rekreacyjno-sportowych dla pracowników firmy są kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości?2. Czy wydatki poniesione przez Spółkę w związku z organizacją wyżej wymienionych imprez należy uznać za świadczenie na rzecz pracowników stanowiące ich przychód podlegający opodatkowaniu?

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność w kilku lokalizacjach. Celem zintegrowania załogi oraz zwiększenia efektywności pracy zespołowej organizuje dla pracowników imprezy integracyjno-okolicznościowe. W grudniu zamierza zorganizować w restauracji imprezę gwiazdkową dla wszystkich pracowników sfinansowaną ze środków obrotowych firmy. Udział w imprezie jest dobrowolny, pracownicy nie muszą w równym stopniu korzystać ze wszystkich udostępnianych atrakcji.

Ad. 1 Zdaniem Wnioskodawcy, wydatek poniesiony na organizację ww. imprezy będzie miał pośredni wpływ na osiągane przez Spółkę przychody oraz ma związek z prowadzoną działalnością. Kosztami podatkowymi są również koszty pracownicze, do takich zaliczyć można wydatki na organizację imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną działalnością gospodarczą i mają na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, a w konsekwencji zwiększenie efektywności pracy, co z kolei znajduje odzwierciedlenie w osiąganym przez Spółkę przychodzie. Zatem wydatek na organizację imprez zakładowych dla pracowników sfinansowany ze środków obrotowych jest kosztem uzyskania przychodów w pełnej wysokości.

Porady prawne

Ad. 2 W sytuacji, kiedy nie jest możliwe przyporządkowanie wartości świadczenia poszczególnym uczestnikom imprezy to nie będzie ono stanowiło dla nich przychodu. Impreza gwiazdkowa ma charakter otwarty i mogą w niej brać udział wszyscy pracownicy, nie wszyscy mają obowiązek się na niej stawić, nie wszyscy również w równym stopniu będą korzystać z udostępnianych atrakcji. Zatem trudno byłoby określić jaka wartość świadczenia przypada na każdego pracownika, dlatego też wartość przedmiotowego świadczenia nie stanowi dla pracowników przychodu ze stosunku pracy podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego, tutejszy organ podatkowy stwierdza co następuje:

Przedstawione przez Spółkę stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Natomiast w znowelizowanym tekście ustawy obowiązującym od 1 stycznia 2007r. wyżej wymieniony artykuł ustawy otrzymał następujące brzmienie:kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jednakże, dla merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy powyższa zmiana pozostaje bez znaczenia, bowiem znaczenie obu zapisów ustawy, ogólnie rzecz biorąc, jest tożsame.

Pojęcie ?w celu osiągnięcia przychodów? oznacza bezpośredni związek pomiędzy kosztem a przychodem, przy czym istotną przesłanką zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest wystąpienie związku przyczynowo-skutkowego między tym wydatkiem, a osiągniętym przychodem.

Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy. Kosztami podatkowymi są między innymi wydatki ponoszone na rzecz pracowników w postaci organizacji dla nich imprez okolicznościowych i integracyjnych. Wydatki te związane są bowiem z prowadzoną przez podatnika działalnością oraz mają na celu poprawienie atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników z pracodawcą, co w założeniu pracodawcy w konsekwencji wpłynie na zwiększenie efektywności ich pracy. Uczestnicząc w tego typu spotkaniach pracownicy konsolidują się z firmą. Mając świadomość, że pracodawca o nich dba, sumienniej wywiązują się ze swojej pracy. Z kolei efektywność pracy wykonywanej przez silnie zmotywowany i zharmonizowany zespół przekłada się w konsekwencji na przychody uzyskiwane przez firmę.

O sposobie klasyfikacji wydatków decyduje sam Podatnik i to on ponosi odpowiedzialność za zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Uznając dany wydatek za koszt uzyskania przychodów Podatnik musi jednoznacznie wykazać, że jego poniesienie miało lub mogło mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

W świetle powyższego, należy stwierdzić, iż prawidłowo udokumentowane wydatki ponoszone ze środków obrotowych Spółki na organizację imprezy integracyjnej dla pracowników, stosownie do postanowień art. 15 ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowią koszty uzyskania przychodów.

Natomiast w kwestii doliczenia do przychodu pracowników wartości przedmiotowego świadczenia tutejszy organ podatkowy zauważa co następuje:

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl treści art. 10 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta.

Natomiast z art. 12 ust. 1 ww. ustawy wynika, że za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności (...) świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W przedstawionym stanie faktycznym, jeżeli Spółka, organizując imprezę nie jest w stanie określić wartości świadczenia przypadającego na danego pracownika (z którego pracownik faktycznie skorzystał) i nie jest możliwe udokumentowanie kwoty wydatków poniesionych na rzecz konkretnego uczestnika spotkania, wówczas wartości tych świadczeń nie można zaliczyć do przychodu pracownika podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Niniejsze stanowisko w przedmiocie opodatkowania powyższych świadczeń jest odzwierciedleniem interpretacji innych organów podatkowych w tej materii, opiera się również na argumentacji zawartej w piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 27.09.2002r. stanowiącym odpowiedź na interpelację poselską.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika