Czy podlega odliczeniu od dochodu darowizna dokonana na rzecz szkoły zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy (...)

Czy podlega odliczeniu od dochodu darowizna dokonana na rzecz szkoły zgodnie z art. 26 ust 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29.VIII.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) w związku z zażaleniem wniesionym dnia 12.02.2007 roku (data stempla pocztowego) na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Podgórze z dnia 30.01.2007 roku Nr PD/415-91/06/R3 (doręczone Stronie dnia 5.02.2007 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dmawia zmiany postanowienia organu pierwszej instancji, ponieważ zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie.

UZASADNIENIE

Porady prawne

W przedmiotowej sprawie stwierdzono, iż pismem z dnia 14 grudnia 2006 roku zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków­Podgórze z zapytaniem czy można dokonaną na rzecz szkoły darowiznę odliczyć od podstawy opodatkowania dochodów zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W złożonym wniosku stwierdził Pan, iż posiada dwójkę dzieci, które uczęszczają do szkół katolickich prowadzonych przez siostry zakonne - starsze dziecko do gimnazjum a młodsze do szkoły podstawowej. Obydwie szkoły są utworzone przez Domy Zakonne, mające status kościelnych osób prawnych, na podstawie przepisów o systemie oświaty i mają status szkół publicznych. Pomimo posiadania takiego statusu nie są one jednostkami należącymi do sektora finansów publicznych w rozumieniu przepisów o finansach publicznych.

Co miesiąc wpłaca Pan na konta obydwu szkół darowizny na cele oświatowe, wychowawcze oraz związane z ochroną dóbr kultury i tradycji. W związku z powyższym Pana zdaniem wpłata darowizn na konta opisanych powyżej szkół spełnia przesłanki z art. 26 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i można o nią pomniejszyć podstawę opodatkowania dochodów do wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Dnia 30 stycznia 2007 roku, Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze wydał postanowienie Nr PD/415-91/06/R3 stwierdzając, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Zdaniem organu podatkowego dokonane przez Pana wpłaty nie mogą zostać uznane za darowiznę podlegającą odliczeniu od dochodu na podstawie powołanego przez Pana art. 26 ust. 1 pkt 91it. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż darowizna jest świadczeniem o charakterze nieodpłatnym i nieekwiwalentnym tzn. nie może wiązać się z uzyskaniem jakiegokolwiek dobra albo z zapłatą za wykonaną usługę.
Natomiast z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż dokonał Pan wpłat na rzecz szkół, których uczniami są Pańskie dzieci, a zatem oznacza to, iż czynione przez Pana świadczenia nie posiadają cech nieekwiwalentności.Dnia 12 lutego 2006 roku (data stempla pocztowego) wpłynęło do Dyrektora Izby Skarbowej zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, w którym wnosi Pan o zmianę lub uchylenie przedmiotowego postanowienia.
Jednocześnie zaznacza Pan, iż prawidłowa interpretacja tego przepisu musi uwzględniać fakt, że w przypadku darowizny darczyńca nie może uzyskać ekwiwalentu o charakterze majątkowym. Niewątpliwie taki charakter mają dobra rozumiane jako rzeczy i prawa, a także usługi. Natomiast w przędmiotowej sprawie od żadnej ze szkół w zamian za swoje świadczenia nie dostawał Pan żadnego ekwiwalentu o charakterze majątkowym.
W złożonym zażaleniu twierdzi Pan także, iż rodzice dzieci nie są zobowiązani do jakichkolwiek świadczeń, ani do zapłaty tzw. czesnego, świadczenie to ma wyłącznie charakter dobrowolny.

Pana zdaniem dokonane wpłaty na rzecz szkoły wyczerpują wszystkie przesłanki przewidziane prawem, aby zakwalifikować je jako darowiznę.
Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, po przeanalizowaniu akt sprawy nie znajduje podstaw do zmiany stanowiska zajętego przez organ pierwszej instancji.

Aby dokonać interpretacji przepisu art. 26 ust. 1 pkt. 9 lit a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz 176 ze zm.) regulującego odliczenie darowizn od podstawy opodatkowania dochodów, należy w pierwszej kolejności rozważyć kwestię czy w przypadku wpłat dokonanych przez Pana na konta bankowe na rzecz szkół Katolickich prowadzonych przez siostry zakonne do których uczęszczaj~Pańskie dzieci można mówić o darowiźnie.
Z uwagi na fakt, iż pojęcie darowizny nie zostało odrębnie zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, dlatego też należy posłużyć się regulacjami zawartymi w art. 888-902 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).
W myśl tych przepisów umowa darowizny polega na bezpłatnym nieekwiwalentnym świadczeniu darczyńcy kosztem swego majątku dla przysporzenia korzyści obdarowanemu, a więc nie wiąże się z uzyskaniem w zamian jakiegokolwiek dobra albo innego świadczenia w związku z np. przekazaną kwotą pieniędzy.
A zatem dokonane przez Pana wpłaty na rzecz szkół, których uczniami są Pańskie dzieci nie mogą być uznane za darowiznę, gdyż z przekazanych wpłat korzystają pośrednio Pańskie dzieci, oznacza to, iż czynione przez Pana świadczenia nie posiadają cech nieekwiwalentności.

W związku z powyższym, iż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia z pojęciem darowizny w rozumieniu Kodeksu Cywilnego, dlatego też art. 26 ust. 1 pkt 9 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania z tytułu dokonanych wpłat na cele szkoły.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.
Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika