Jak ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów, w związku ze sprzedażą akcji nabytych w wyniku (...)

Jak ustalić wysokość kosztów uzyskania przychodów, w związku ze sprzedażą akcji nabytych w wyniku zamiany własnych udziałów na akcje?

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z zażaleniem z dnia 24.04.2006 r. na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z dnia 13.04.2006 r. Nr PDF/41522/06 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznychzmienia postanowienie organu pierwszej instancji, ponieważ zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Z akt sprawy wynika, iż w dniu 8 lutego 2006 r. zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto z wnioskiem o udzielenie interpretacj i co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowegood osób fizycznych. Wniosek dotyczył zasad ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji Spółki Akcyjnej ... S.A.Zdaniem Pana kosztem uzyskania przychodu w przypadku sprzedaży akcji, które zostały nabyte w wyniku zamiany własnych udziałów na akcje jest wartość księgowa akcji S. A., będących w posiadaniu .... sp. z o.o. w dniu złożenia wniosku o połączenie spółek i w dniu połączenia, która została ujęta w pozycjach bilansowych jako inwestycje długoterminowe oraz w wartościach niematerialnych i prawnych jako wartość firmy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto wydał w dniu 13.04.2006 r. postanowienie Nr PDF/415-23/06, w którym uznał, iż stanowisko przedstawione we wniosku Pana z dnia 8.02.2006 r. jest nieprawidłowe.
Zdaniem organu pierwszej instancji w przedmiotowej sprawie koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia akcji należy ustalić zgodnie z przepisami obowiązującymi w podatku dochodowym od osób fizycznych w momencie nabycia przez podatnika akcji i udziałów spółek w zamian za które podatnik otrzymał akcje, które zostały sprzedane w 2005 r. Koszty te należy więc ustalić, mając na względzie treść przepisów art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w roku nabycia akcji i udziałów spółek, które następnie były przejmowane i łączone.
W dniu 24 kwietnia 2006 r. pełnomocnik Strony złożył do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie zażalenie na w/w postanowienie, w którym wniósł o zmianę stanowiska zajętego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto i o uznanie, iż kosztem uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży akcji będzie wartość przedsiębiorstwa wniesionego na pokrycie akcji, nie więcej niż ich wartość nominalna. Dyrektor Izby Skarbowej po analizie akt sprawy uznał, iż stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto zawarte w zaskarżonym postanowieniu jest nieprawidłowe.
Jak wynika z załączonych dokumentów w październiku 2003 r. Pani J. i Pan J. Sp. Akcyjnej ... S.A. Spółka ta została utworzona na podstawie art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. kodeks spółek handlowych, t. j. w trybie połączenia spółek kapitałowych poprzez zawiązanie nowej spółki kapitałowej.Zatem nie ma wątpliwości co do faktu, iż Spółka, której akcje następnie zbyli podatnicy powstała w 2003 r., w tej też dacie podatnicy nabyli akcje nowej spółki (postanowienie Sądu Rejonowego dla K. w K. z dnia 22.10.2003 r. sygn. ...).
Z tytułu odpłatnego zbycia akcji ... S.A. powstał obowiązek zapłaty podatku. Podstawą prawną opodatkowania tych przychodów z kapitałów pieniężnych jest art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z powyższym niezbędne jest ustalenie wysokości kosztów uzyskania przychodów, w celu prawidłowego określenia dochodu do opodatkowania.

W przedmiotowej sprawie istotny jest moment nabycia akcji tej Spółki, której akcje są następnie odpłatnie zbywane. Podatnicy w niniejszej sprawie dokonali odpłatnego zbycia akcji ... S.A. po dniu 31 grudnia 2003 r. (zbyli je 2 czerwca 2005 r.), a nabyli je (objęli) po dniu 31 grudnia 2000 r. (bo w roku 2003).
Zatem w sprawie ma zastosowanie art. 24 ust. 8 w związku z art. 22 ust. 1 f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stosuje się zarówno do łączenie się spółek przez przejęcie, jak i łączenie się przez zawiązanie nowej spółki.
Biorąc pod uwagę treść art. 24 ustawy, koszty uzyskania przychodów ustalane są na podstawie art. 22 ust. 1f - jeżeli akcje w spółce zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny, art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli akcje w spółce zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny.
Niewątpliwie, co wprost wynika z treści art. 942 § 1 pkt 2 kodeksu spółek handlowych w przypadku połączenia przez zawiązanie nowej spółki kapitałowej, majątek wszystkich łączących się spółek przechodzi na nową spółkę w zamian za udziały lub akcje nowej spółki.
Zatem w zakresie obliczania kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem będzie wartość przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg przedsiębiorstwa, określonej na dzień objęcia tych akcji albo wkładów, nie wyższa jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia (zatem będzie to wartość nominalna akcji spółki ... S.A.).

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna w administracyjnym toku instancji.Na decyzję przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego SąduAdministracyjnego w Krakowie, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej wKrakowie w terminie 30-tu dni od daty jej doręczenia. Skargę wnosi się w dwóchegzemplarzach.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika