Czy można złożyć po 30 kwietnia roku podatkowego korektę zeznania - wspólne zeznanie małżeńskie (...)

Czy można złożyć po 30 kwietnia roku podatkowego korektę zeznania - wspólne zeznanie małżeńskie (rozliczenie ze zmarłym małżonkiem), w przypadku gdy minął ustawowy termin do wyboru wspólnego rozliczenia?

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 29.06.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze złożonego w dn. 29.06.2006 wniosku wynika, że związek małżeński zawarty był przed rozpoczęciem roku podatkowego, a małżonka zmarła w trakcie roku podatkowego tj. w lipcu 2005 r. Ponadto złożył Pan w lutym 2006 r. zeznanie podatkowego na formularzu PIT 37 za 2005 (rozliczenie indywidualne).
Prezentuje Pan stanowisko, iż może złożyć korektę zeznania podatkowego rozliczając się wspólnie ze zmarła małżonką.

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Nowa Huta dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku, w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:
Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiągniętych przez nich dochodów. Zgodnie z ust. 2 wymienionego artykułu małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1 a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie.
Zgodnie z art. 6a ust. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym, wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który:
1) zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.
2) pozostawał w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, a jego małżonek zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego.
Jednakże, art. 6a ust 2 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi, że do podatników, składających wniosek, o którym mowa w ust. 1 stosuje się przepisy art. 6 ust. 10 stanowiące, iż ?sposób opodatkowania, o którym mowa w art. 6 ust. 2 i 4 , nie ma zastosowania do podatników, którzy wniosek, wyrażony w zeznaniu podatkowym, określony w ust. 2 i 4 złożą po terminie, o którym mowa w art. 45 ust. 1 tj. po 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
W świetle przedstawionego w sprawie stanu faktycznego, stwierdzić należy że złożenie korekty zeznania PIT 37 za 2005 r. (rozliczenie wspólne) po terminie tj. po 30 kwietnia następującego po roku podatkowym, jest niezgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem w Pana przypadku wspólne rozliczenie po w/w terminie nie przysługuje.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę.
Stosownie do art 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika