Kto ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od zaległego wynagrodzenia wypłaconego w (...)

Kto ma obowiązek pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od zaległego wynagrodzenia wypłaconego w trybie egzekucji komorniczej?

W odpowiedzi na pismo z dnia 20-01-2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm. - ostatnie zmiany Dz. U. z 2002 nr 169 poz. 1387) uprzejmie informuje, co następuje:

W myśl art. 31 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. nr. 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, zwanej dalej ?zakładami pracy' są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać w ciagu roku zaliczki na podatek dochodowy od osób, które uzyskują od tych zakładów przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, lub spółdzielczego stosunku pracy, a w spółdzielniach pracy z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej. Obowiązki zakładu pracy jako płatnika podatku dochodowego regulują przepisy art. 32, art. 38. oraz art. 39 ustawy o podatku dochodowym.

Porady prawne

W opisanej przez Panią sytuacji zaległe wynagrodzenie zostało Pani wypłacone na podstawie Ugody Sądowej z dnia 03-03-2003 r. w trybie komorniczej egzekucji z zajętego rachunku bankowego byłego pracodawcy. Z przedłożonej ugody wynika, iż były pracodawca został zobowiązany do wypłaty na Pani rzecz kwoty 6 466,83 zł. Powyższa kwota została Pani przekazana. W sytuacji gdy wypłata dokonywana jest w trybie egzekucji komorniczej były pracodawca nie ma możliwości dokonania poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wobec powyższego Spółka nie jest płatnikięm w rozumieniu art. 31 cyt. ustawy i nie ma obowiązku poboru ani odprowadzenia zaliczki na podatek dochodowy. Obowiązek ten spoczywa na Pani. Kwota uzyskanego przez Panią w roku 2003 przychodu z w/w tytułu winna być wykazana w zeznaniu podatkowym za ten rok. Przysługuje Pani prawo do zastosowania kosztów uzyskania przychodu za jeden miesiąc wynikających z art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym. Kwestia żądania przez Panią od byłego pracodawcy dopłaty do wysokości otrzymanego roszczenia brutto jest Pani osobistą decyzją i urząd nie jest w tej kwesti kompetentny do zajmowania stanowiska. Ewentualna dopłata w roku 2004 przez Pani byłego pracodawcę będzie stanowić przychód roku 2004.

Odpowiedź została udzielona na podstawie aktualnie obowiązujących przepisów prawa podatkowego.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika