1. Czy zaliczki na pokrycie kosztów zarządu budynkami i terenami przyległymi stanowią przychód zarządcy, (...)

1. Czy zaliczki na pokrycie kosztów zarządu budynkami i terenami przyległymi stanowią przychód zarządcy, a koszty utrzymania budynków i terenów są kosztami uzyskania przychodów zarządcy? 2. Czy pobierany przez zarządcę i przekazywany właścicielowi budynku czynsz za wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych, oraz opłaty pobierane przez zarządcę od najemcy i przekazywane dostawcom mediów stanowią przychód zarządcy? 3. Czy refekturowane przez zarządcę koszty wywozu nieczystości stanowią przychód zarządcy, a koszty wywozu nieczystości dokumentowane fakturą z Zakładu Obsługi Komunalnej stanowią koszty uzyskania przychodów zarządcy?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając w trybie art. 14a § l ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 1997 r. Nr. 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 16 września 2003r. w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego uprzejmie informuje:

Przepis art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) określa, co uznaje się za przychody, natomiast art. 15 tej ustawy - co stanowi koszty uzyskania.W świetle tych przepisów pobrane wpłaty na poczet dostaw towarów i usług nie stanowią przychodów, co wynika z przepisu art. 12 ust. 4 pkt. 1 ustawy, oraz poniesione wydatki na poczet dostaw towarów i usług nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, gdyż wydatki te nie wiążą się z osiągniętym przychodem - do wydatków tych mają odpowiednio zastosowanie przepisy art. 15 ust. 4 ustawy. Natomiast pobierany przez zarządcę i przekazywany właścicielowi budynków czynsz za wynajem lokali mieszkalnych i użytkowych nie stanowi przychodu zarządcy, bowiem zarządca za wymienioną czynność otrzymuje określone wynagrodzenie, które stanowi dla niego przychód.

Porady prawne

W zakresie, w którym spółka pełni wyłącznie funkcje zarządcy, tj. pośredniczy pomiędzy najemcami lokali, właścicielami nieruchomości i dostawcami mediów - pobierając od najemców czynsze i opłaty eksploatacyjne i przekazuje je następnie na rachunki właścicieli nieruchomości lub rachunki dostawców mediów (w tym ostatnim przypadku w kwotach wynikających z faktur VAT wystawionych imiennie na właścicieli nieruchomości), związane z tym operacje gospodarcze nie stanowią dla zarządcy ani przychodu, ani też kosztu uzyskania przychodu, a winny być rozliczane na rozrachunkach z właścicielami nieruchomości.

Zasadą wynikającą z art. 185 ust. 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (jednolity tekst Dz.U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 ze zm.) jest zakaz czerpania korzyści z zarządzania nieruchomością oprócz pobierania wynagradzania, chyba że umowa o zarządzanie stanowi inaczej. Jeżeli umowa upoważnia Zarządcę - Spółkę ?X' do wystawiania w imieniu własnym faktur dotyczących odpłatności najemców za media (refakturowania usług) to usługodawcą jest Spółka i pobrane kwoty są jej przychodem. Otrzymane zaś zbiorcze faktury za media są kosztem uzyskania przychodu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika