Czy wydatki związane z używaniem samochodu osobowego oraz z podróżami służbowymi (noclegi, przeloty, (...)

Czy wydatki związane z używaniem samochodu osobowego oraz z podróżami służbowymi (noclegi, przeloty, usługi gastronomiczne) wspólnika spółki i zarazem członka zarządu stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodów ?

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 - ustawy Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 12.04.2004r. (wpływ do tut. Urzędu 13.04.2004r.) dotyczące zapytania na temat zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podróżami służbowymi (noclegi, przeloty, usługi gastronomiczne), oraz używaniem samochodu osobowego stanowiącego własność wspólnika Spółki a zarazem członka zarządu, informuje:

Porady prawne

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 ze zm.) za koszty uzyskania przychodów uznaje się koszty poniesione w celu osiągnięcia tych przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Art. 16 ust. 1 punkt 38a w/w ustawy nie uznaje za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych, komisji rewizyjnych lub organów stanowiących osób prawnych (z wyjątkiem wypłacanych im wynagrodzeń).Zgodnie z art. 38 kodeksu cywilnego osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i opartym na niej statucie.Warunkiem niezbędnym do powstania spółki z o.o. jest powołanie Zarządu, a do prawidłowego funkcjonowania konieczne są wydatki związane z funkcjonowaniem organów spółki. Wydatki te warunkują uzyskanie przychodu.Jeżeli podatnik, będąc zobowiązanym do obliczenia podatku, chce zarachować w ciężar kosztów jakiś wydatek, musi udowodnić fakt poniesienia tego wydatku oraz wykazać, iż został on poniesiony w celu uzyskania tego przychodu.

Wydatki poniesione na przeloty oraz noclegi Członka Zarządu, które związane są bezpośrednio z uzyskanym przychodem i wpływają bezpośrednio na jego uzyskanie oraz zwrot wydatków z tyt. używania samochodu będącego własnością wspólnika a zarazem Członka Zarządu na potrzeby spółki można w świetle powyższego stanowiska zaliczyć do wydatków związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Każdy z tych wydatków, aby był uznany za koszt musi mieć związek z uzyskanym przychodem i nie może być wyłączony z kosztów na podstawie innego przepisu, np. kosztem będzie używanie samochodu, ale tylko do limitu określonego w art. 16 ust. 1 pkt. 51 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Nie będą natomiast kosztem uzyskania przychodów wydatki jednostronne świadczone przez Spółkę dla potrzeb udziałowca będącego jednocześnie jej członkiem zarządu.Do Członka Zarządu Spółki nie pozostającego z nią w stosunku pracy nie znajdą zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1991 ) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19.12.2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236 poz. 1990 )Oznacza to, że wyjazdu Członka Zarządu w sprawach Spółki nie należy traktować jako podróży służbowej w rozumieniu przepisów tych Rozporządzeń. Nie jest wymagane polecenie wyjazdu służbowego, nie przysługują też diety z tytułu podróży służbowej lub ryczałty za dojazd i noclegi. Natomiast wydatki dotyczące usług gastronomicznych przeznaczonych m.in. na poczęstunki dla klientów mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jeżeli będą mieściły się w ustawowym limicie kosztów reprezentacji i reklamy, będą związane z uzyskanym przychodem (zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt. 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika