1. Czy przychody w postaci pieniężnej i rzeczowej (ruchomości i nieruchomości) otrzymane jako zwrot (...)

1. Czy przychody w postaci pieniężnej i rzeczowej (ruchomości i nieruchomości) otrzymane jako zwrot wkładu wniesionego do spółki jawnej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości wniesionych wkładów?2. Jak należy w tej sytuacji określić wartość zwracanych w formie rzeczowej wkładów?3. Jak należy wycenić wartość początkową środków trwałych otrzymanych jako zwrot wkładów wniesionych do spółki jawnej używanych następnie przez byłego wspólnika w działalności gospodarczej prowadzonej przez niego samodzielnie?4. Czy odpisy amortyzacyjne dokonane od otrzymanych w powyższy sposób składników majątku stanowią koszt uzyskania przychodów w działalności gospodarczej wspólnika?

Działając na podstawie art.216 § 1 oraz art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku po analizie złożonego przez Pana wniosku z dnia 29.06.2007r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) ? stwierdza, że stanowisko Pana w sprawie:

1. zwolnienia od podatku dochodowego zwrotu wkładów wniesionych do spółki jawnej - jest prawidłowe,

Porady prawne

2. sposobu określenia wartości zwracanych w formie rzeczowej wkładów ? jest nieprawidłowe,

3. metody wyceny wartości początkowej środków trwałych otrzymanych jako zwrot wkładów używanych w działalności gospodarczej prowadzonej przez byłego wspólnika ? jest prawidłowe,

4. uznania odpisu amortyzacyjnego od tych środków w koszty uzyskania przychodu ? jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art.14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl art. 14a § 3 i 4 cytowanej ustawy udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia zawierającego ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Dnia 29.06.2007r. do tut. organu wpłynął wniosek Pana w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego z zapytaniem:

- czy przychody w postaci pieniężnej i rzeczowej (ruchomości i nieruchomości) otrzymane jako zwrot wkładu wniesionego do spółki jawnej korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości wniesionych wkładów?

- jak należy w tej sytuacji określić wartość zwracanych w formie rzeczowej wkładów?

- jak należy wycenić wartość początkową środków trwałych otrzymanych jako zwrot wkładów wniesionych do spółki jawnej używanych następnie przez byłego wspólnika w działalności gospodarczej prowadzonej przez niego samodzielnie?

- czy odpisy amortyzacyjne dokonane od otrzymanych w powyższy sposób składników majątku stanowią koszt uzyskania przychodu w działalności gospodarczej wspólnika?

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, jak również z załączonych do niego dokumentów wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, opodatkowaną na zasadach ogólnych.

Pan jako wspólnik wniósł do spółki tytułem wkładu udział 1/3 we współwłasności nieruchomości i ruchomości (urządzenia techniczne) oraz wkład pieniężny ? podobnie jak pozostali wspólnicy. Obecnie wspólnicy zamierzają podjąć uchwałę o rozwiązaniu spółki i przeprowadzić postępowanie likwidacyjne bądź zakończyć działalność spółki w inny sposób. Środki trwałe będą sprzedawane bądź stopniowo likwidowane (ze względu na ich wyeksploatowanie i dalszą nieprzydatność), część środków trwałych może zostać zwrócona wspólnikom. Spieniężony majątek spółki, po zaspokojeniu zobowiązań spółki, zostanie również podzielony pomiędzy wspólników. Istnieje również możliwość, że w wyniku podziału w naturze, bez przeprowadzania postępowania likwidacyjnego wspólnicy otrzymają majątek, który pozostanie po zaspokojeniu zobowiązań spółki.

Pana zdaniem przychody otrzymane w gotówce i w naturze będą korzystały ze zwolnienia określonego przepisem art.21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) do wysokości wniesionych wkładów do spółki jawnej.

Uważa Pan, że wartość zwracanych w postaci rzeczowej wkładów (nieruchomości i ruchomości) należy określić na dzień zwrotu, uwzględniając stan i stopień zużycia, odnosząc tak ustaloną wartość do wartości udziałów z dnia ich wniesienia.

Zauważa Pan, że przyjmując następnie przedmioty, otrzymane tytułem zwrotu wkładów od spółki, do ewidencji środków trwałych w działalności prowadzonej samodzielnie przez byłego wspólnika spółki jawnej winno się określić ich wartość początkową na podstawie przepisu art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. na podstawie wyceny dokonanej przez podatnika.

Twierdzi Pan, że odpisy amortyzacyjne dokonane od środka trwałego otrzymanego tytułem zwrotów wkładu wniesionego do spółki jawnej będą stanowiły w całości koszty uzyskania przychodu w działalności byłego wspólnika.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku dokonując analizy całości zgromadzonego materiału dowodowego stwierdza:

Przepis art.67 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 z późn. zm.) określa, że rozwiązując spółkę jawną w przypadkach określonych w art. 58 tejże ustawy należy przeprowadzić likwidację spółki, chyba, że wspólnicy uzgodnili inny sposób zakończenia działalności spółki. W myśl przepisu art. 81 § 1 wskazanej powyżej ustawy likwidatorzy sporządzają bilans na dzień rozpoczęcia i zakończenia likwidacji. Z majątku spółki spłaca się przede wszystkim zobowiązania spółki oraz pozostawia się odpowiednie kwoty na pokrycie zobowiązań niewymagalnych lub spornych. Pozostały majątek dzieli się między wspólników stosownie do postanowień umowy spółki. W przypadku braku stosownych postanowień umowy spłaca się wspólnikom udziały. Nadwyżkę dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczą oni w zysku. Zasadą jest, że spłata udziałów i nadwyżki następuje w pieniądzu. W przypadku jednak zgodnego działania wszystkich wspólników spłata ta może nastąpić poprzez wydanie składników majątku spółki w naturze.

W podaniu zaznacza Pan, że rozwiązanie spółki może nastąpić w inny sposób niż poprzez postępowanie likwidacyjne, a wspólnicy otrzymają majątek, który pozostanie po zaspokojeniu zobowiązań spółki. Wskazana sytuacja odpowiada przypadkowi wystąpienia wspólników ze spółki opisanemu w art. 65 § 1 Kodeksu spółek handlowych.

W tym przypadku wartość udziału kapitałowego wspólnika oznacza się na podstawie osobnego bilansu uwzględniającego wartość zbywczą majątku spółki odpowiadającej co do zasady wartości rynkowej możliwej do uzyskania w przypadku zbycia majątku.

Odnosząc opisane powyżej przypadki na grunt ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stwierdzić należy, że zarówno spłata udziałów i nadwyżki jak i wypłata udziału kapitałowego wspólnikowi w pieniądzu czy też w naturze stanowi dla niego przysporzenie majątkowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatków.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z przepisem art.21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej.

Mając na uwadze powyższe prawidłowe jest Pana stanowisko, że zwrot wkładów wniesionych do spółki korzysta ze zwolnienia w oparciu o przepis art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości wniesionych wkładów.

Odpowiadając na pytanie dotyczące wartości zwracanych w formie rzeczowej wkładów tut. organ zauważa, że biorąc pod uwagę treść zapytania nie wskazującą jednoznacznie na sposób rozwiązania spółki (zakładane rozwiązanie bez postępowania likwidacyjnego) zasadnym jest skorzystanie z przepisu art. 65 § 1 Kodeksu spółek handlowych i określenie wartości zbywczej majątku spółki pozostałego do podziału.

Powyższa wartość odpowiadałaby wartości rynkowej majątku możliwej do uzyskania w przypadku jego zbycia, która to uwzględnia stan i stopień zużycia. Tym samym stanowisko Pana w tym względzie należy uznać za nieprawidłowe.

Odnośnie punktu trzeciego zapytania Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku stwierdza, że rozwiązując spółkę i dokonując podziału pozostałego majątku, byli wspólnicy staną się jego właścicielami. W przypadku przyjęcia do ewidencji środków trwałych przejętych składników majątku przez byłego wspólnika w działalności prowadzonej następnie samodzielnie ich wartość początkowa winna zostać ustalona z uwzględnieniem przepisu art. 22g ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zaprzestając działalności w formie spółki jawnej, a następnie rozpoczynając ją samodzielnie nie będzie Pan kontynuował dotychczasowej działalności. Powyższe oznacza, iż w przedmiotowej sprawie nie mamy do czynienia ze zmianą formy prawnej lecz dochodzi do przeniesienia majątku na nowy podmiot prawny. Mając na uwadze powyższe wartość początkową środków trwałych winien Pan przyjąć w oparciu o wycenę dokonaną przez siebie z uwzględnieniem cen rynkowych środków trwałych tego samego rodzaju z grudnia roku poprzedzającego rok założenia ewidencji oraz stanu i stopnia ich zużycia.

Uwzględniając powyższe stanowisko Pana w tym względzie uznać należy za prawidłowe.

Odnośnie zapytania dotyczącego zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych przejętych od spółki Naczelnik Urzędu Skarbowego w Prudniku stwierdza, że w opisanym przypadku nie ma zastosowania przepis art. 23 ust. 45a lit. a) zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny, jeżeli dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego.

Przyjmując od spółki środki trwałe nie nabędzie ich Pan nieodpłatnie. Wypłata udziału kapitałowego, udziałów wspólników jak również nadwyżki co do zasady winna być dokonana w gotówce. Przejęcie środków trwałych oznacza, że nabył je Pan za należną sobie część udziału kapitałowego, bądź udziału wspólników lub nadwyżki. Tym samym nie mamy do czynienia z sytuacją nieodpłatnego nabycia. Przedstawione przez Pana stanowisko w tej sytuacji uznać należy za prawidłowe.

Jednocześnie tut. organ informuje, że powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji. Przy czym należy także podkreślić, że zgodnie z przepisem art.14b § 1 i 2 ustawy ? Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji i trybie określonym w § 5 wskazanego powyżej przepisu.

Zgodnie z przepisem art.14a § 4 ustawy ? Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które w myśl przepisu ar.223 § 1 w związku z art.239 wskazanej powyżej ustawy należy wnieść do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu ? w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art.236 § 1 i 2 pkt 1 powołanej ustawy).

Zażalenie stosownie do przepisu art.222 w związku z art.239 ww. ustawy powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika