Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

16.3.2004

Czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remonty i modernizację wpłaty na fundusz remontowy (...)

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego sygnatura: PD-413/25/2004

Typ dokumentu:Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura:PD-413/25/2004
Autor:Urząd Skarbowy w Zakopanem
Słowa kluczowe: fundusz remontowy modernizacja remonty
Kategoria:
Pytanie podatnika:Czy podlegają odliczeniu od podatku w ramach ulgi na remonty i modernizację wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej udokumentowane dowodami wpłat?

W odpowiedzi na Pani wniosek złożony w dniu 09.02.2004 r., uzupełniony o własne stanowisko pismem z dnia 26.02.2004 r. (data wpływu 02.03.2004 r.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowy wniosek dotyczył problemu odliczania wydatków z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej. We wniosku zwrócono się z zapytaniem, czy wpłata na fundusz remontowy dokonana do kasy wspólnoty mieszkaniowej, a nie na rachunek bankowy i posiadanie w tym zakresie jedynie dowodu kasowego (KP) może stanowić podstawę do skorzystania z odliczenia od podatku dochodowego.

Zgodnie z art. 27 a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.): ?Podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27 b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów'. Z brzmienia tego zapisu wynika, iż Podatnik ma prawo pomniejszenia podatku dochodowego obliczonego zgodnie z art. 27 i obniżonego o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o wydatki poniesione z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Stosownie do art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych j.w., wysokość wydatków poniesionych przez podatnika w roku podatkowym z tytułu wpłat na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej ustala się na podstawie dowodu tej wpłaty. Z uwagi na fakt, iż pojęcie ?dowodu wpłaty' jest pojęciem bardzo szerokim, a definicji takiego pojęcia nie zawierają także przepisy podatkowe, dlatego za dowód wpłaty należy uznać zarówno przelew bankowy, przekaz pocztowy, jak również dokument wpłaty w kasie spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

W świetle zatem powyższych ustaleń, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem stwierdza, iż posiadane przez Panią dowody wpłat na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej mogą- jako zgodne z zapisem art. 27 a ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych j.w. - stanowić podstawę do dokonania odliczenia tych wydatków od podatku dochodowego w ramach tzw. ulgi remontowej. Odliczeniu podlega 19% poniesionych w roku podatkowym wydatków, jednakże w granicach limitu ulgi ustalonego dla tego rodzaju wydatków, a wynoszącego w latach 2003 - 2005 kwotę 5.670,00 zł.


Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 3
  • 1
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Odliczenie od podatku funduszu remontowego

    Do tej pory odliczaliśmy od podatku w zeznaniu rocznym wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty. Dopiero z odpowiedzi na moje poprzednie pytanie wynikałoby, że były zmiany (...)

  • Odliczenie wpłat na fundusz remontowy

    Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi remontowej funduszu remontowego wpłacanego na dwa mieszkania: jedno jest wspólną własnością, a drugie - własnością męża (...)

  • Wykorzystanie środków z funduszu remontowego

    W 2005 roku właściciele Wspólnoty Mieszkaniowej zgromadzili określoną kwotę na tzw. funduszu remontowym. Wpłacone kwoty zostaną wykazane przez właścicieli w zeznaniach (...)

  • Odliczenie funduszu remontowego przez emerytkę

    Od roku (15.01.2005) mieszkamy wspólnie z teściową w kupionym na rynku wtórnym mieszkaniu. Właścicielem mieszkania jest teściowa. Jest ona emerytką i wszelkie jej (...)

  • Późniejsza wpłata na fundusz remontowy-odsetki

    Czy administracja ma prawo naliczać odsetki za późniejsze wpłaty na fundusz remontowy? Nie ma zaległości w opłatach za remonty. Czy administracja ma prawo skierować (...)

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane