dotyczy opodatkowania w Polsce dochodów z tytułu emerytury otrzymywanej ze Stanów Zjednoczonych

dotyczy opodatkowania w Polsce dochodów z tytułu emerytury otrzymywanej ze Stanów Zjednoczonych

W odpowiedzi na zapytanie z dnia 9.02.2004 r. w sprawie zasad opodatkowania przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce emerytury pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje:

Z treści zapytania, jak i dołączonych dokumentów wynika, że jest pani osobą posiadającą podwójne obywatelstwo (polskie i amerykańskie), mającą w Polsce miejsce zamieszkania i otrzymującą świadczenie emerytalne pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Powyższe świadczenie, z uwagi na jego wysokość (1.344 USD) nie podlega opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych. Otrzymuje pani również świadczenie emerytalne z Polski wypłacane przez organ rentowy.

Porady prawne

Stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Zarówno u osób podlegających nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, jak i u osób podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu może wystąpić podwójne opodatkowanie dochodów, tj. w państwie, w którym te osoby mają miejsce zamieszkania i w państwie, w którym są położone źródła ich przychodów. Podwójnemu opodatkowaniu zapobiegają umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania, których Polska jest stroną. Większość umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu (z pewnymi wyjątkami) przewiduje, że emerytury i renty podlegają opodatkowaniu wyłącznie w państwie będącym miejscem zamieszkania emeryta lub rencisty. Wyjątkiem od tej zasady są postanowienia zawarte w umowie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisana w Waszyngtonie dnia 8.10.1974 r. (Dz. U. z 1986 r. Nr 31, poz. 178 i 179). Przedmiotowa umowa nie zawiera odrębnych postanowień dotyczących opodatkowania emerytur i rent, z wyjątkiem otrzymanych z funduszów publicznych z tytułu pełnionych poprzednio funkcji rządowych. Emerytury takie podlegają opodatkowaniu tylko w Stanach Zjednoczonych, w Polsce natomiast są wolne od podatku. W praktyce tego rodzaju emerytury nie występują. Natomiast wszystkie pozostałe emerytury i renty podlegają co do zasady opodatkowaniu w Stanach Zjednoczonych i w Polsce, z tym że, jeżeli od świadczenia emerytalnego pochodzącego z Stanów Zjednoczonych został pobrany tam podatek (świadczenia nie mieszczą się w kwotach, od których podatek nie wystąpi), o podatek ten zmniejsza się podatek należny w Polsce.

Świadczenia emerytalno-rentowe wypłacane ze źródeł amerykańskich osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce - jak wyżej wskazano - nie są regulowane postanowieniami polsko-amerykańskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, w związku z czym podlegają one opodatkowaniu na zasadach określonych w polskim ustawodawstwie wewnętrznym. Tym samym osoba, na której ciąży w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy (mająca w Polsce miejsce zamieszkania), która uzyskuje tego rodzaju świadczenia ze Stanów Zjednoczonych jest zobowiązana wykazać w Polsce wszystkie dochody (pochodzące ze Stanów Zjednoczonych i Polski) i ustalić należny podatek dochodowy od sumy łącznych dochodów, tj. krajowych i pochodzących z zagranicy. W opisanym przypadku łącznemu opodatkowaniu z dochodami osiągniętymi w Polsce podlega bowiem całość dochodu osiągniętego w Stanach Zjednoczonych ze świadczenia emerytalnego (bez względu czy od dochodu tego pobrano podatek w Stanach Zjednoczonych, czy też podatek taki nie został pobrany), bowiem zgodnie z polską ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, o której mowa wyżej świadczenia emerytalno-rentowe stanową źródło przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 10 ust. 1 pkt 1) i nie korzystają one ze zwolnienia przedmiotowego określonego w ww. ustawie.

Reasumując powyższe otrzymane przez Panią świadczenie emerytalne, o którym mowa w zapytaniu pochodzące ze Stanów Zjednoczonych łącznie z dochodami uzyskanymi w Polsce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o której mowa na wstępie, a ustalony zgodnie z powołanym powyżej art. 27 podatek jest podatkiem należnym, gdyż od otrzymanego z zagranicy świadczenia emerytalnego - jak wynika z przesłanych dokumentów - nie został pobrany w tamtym kraju podatek.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika