Zaliczenie do przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego i wskazanie wysokości stawki opodatkowania (...)

Zaliczenie do przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego i wskazanie wysokości stawki opodatkowania refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianego pracownika ze środków Funduszu Pracy wypłacanych przez Ochotniczy Hufiec Pracy.

Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2005 nr 8 poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach po rozpatrzeniu złożonego dnia 17.06.2005 r. a uzupełnionego dnia 24.06.2005 r. (data stempla pocztowego 22.06.2005 r.) i dnia 05.07.2005 r. wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczącego ewidencjonowania w ewidencji przychodów refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianego pracownika ze środków Funduszu Pracy wypłacanych przez Ochotniczy Hufiec Pracy uznaje przedstawione w sprawie stanowisko za prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Zgodnie z art. 216 § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa w toku postępowania organ podatkowy wydaje postanowienia.

W myśl art. 14a § 1 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Dnia 17.06.2005 r. do tut. organu wpłynęło pismo, w którym zwrócono się z wnioskiem o zajęcie stanowiska w kwestii zaliczenia do przychodów zryczałtowanego podatku dochodowego i wskazania wysokości stawki opodatkowania refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianego pracownika ze środków Funduszu Pracy wypłacanych przez Ochotniczy Hufiec Pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż osoba prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną w formie ryczałtu kwartalnie otrzymuje ze środków Funduszu Pracy wypłacanych przez Ochotniczy Hufiec Pracy refundacje wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianego pracownika zatrudnionego od 01.09.2004r. na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.

W piśmie z dnia 05.07.2005 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku z dnia 17.06.2005 r. w sprawie przedstawienia własnego stanowiska stwierdzono, iż naliczany jest 3 %-wy zryczałtowany podatek dochodowy od otrzymywanych ze środków Funduszu Pracy wypłacanych przez Ochotniczy Hufiec Pracy refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie społeczne młodocianego pracownika.

Przedstawione stanowisko jest prawidłowe, bowiem zgodnie z art 6 ust.1 ustawy z dnia 20.11.1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U, z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...). Z kolei art.14 ust. 2, pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (...).

Refundacja uzyskana przez podatnika ze środków Funduszu Pracy wypłacana przez Ochotniczy Hufiec Pracy w związku z zatrudnieniem młodocianego pracownika w celu przygotowania zawodowego mieści się w zakresie normowania w/w przepisu art. 14 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ochotniczy Hufiec Pracy zwraca bowiem pracodawcy, który zatrudnił młodocianego pracownika w celu przygotowania zawodowego, część kosztów poniesionych na wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenie społeczne skierowanego do pracy ucznia w wysokości uprzednio uzgodnionej. Skoro zatem z przedstawionej przez podatnika umowy zawartej z Wojewódzką Komendą Ochotniczych Hufców Pracy jest mowa o zwrocie części kosztów, tj. refundacji wypłaconych wynagrodzeń oraz opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne poniesionych na zatrudnienie młodocianego pracownika, to uzyskaną z tego tytułu kwotę należy uznać jako świadczenie, otrzymane na pokrycie w/w kosztów, które zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest przychodem z działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krapkowicach informuje, iż zgodnie z art. 14 ust. 2, pkt 2) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) refundacja wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie zdrowotne uzyskana przez podatnika ze środków Funduszu Pracy wypłacana przez Ochotniczy Hufiec Pracy, w związku z zatrudnieniem młodocianego pracownika w celu przygotowania zawodowego, winna być uwzględniona w ewidencji, gdyż stanowi ona przychód uzyskany z prowadzonej działalności gospodarczej wg 3,0%-wej stawki ryczałtowej. Wysokość tej stawki określona została w art. 12 ust. 1, pkt 5, lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, zgodnie z którym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% uzyskanych przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5-10 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższą interpretację wydano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w w/w wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu 29.08.2005 r. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu w terminie 7 dni od dnia doręczenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika