dotyczyzaliczenia do kosztów uzyskania przychodu płaconych odsetek po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej (...)

dotyczy
zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu płaconych odsetek po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej której zakup sfinansowany został kredytem

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ........................................................................................................... z dnia 15 lutego 2006 roku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w świetle ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2006 roku w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu płaconych odsetek po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej której zakup sfinansowany został kredytem

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży stwierdza, że spłacane odsetki po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej , model SM 74 - 6+LX której zakup sfinansowany został kredytem stanowią koszt uzyskania przychodu.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 15 lutego 2006 roku wpłynął do tutejszego Organu podatkowego wniosek ................................................................................................ w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu płaconych odsetek po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej której zakup sfinansowany został kredytem.

Stan faktyczny

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny oraz własne stanowisko, z którego wynika, że:

W dniu 24-02-2000 została zawarta umowa o kredyt na finansowanie inwestycji przedmiotem której był zakup maszyny drukarskiej . Maszyna została oddana do użytku w sierpniu 2000 r. a wszystkie ponoszone wydatki związane z tą inwestycją do dnia oddania jej do użytku w tym odsetki i prowizje od kredytu inwestycyjnego zwiększały jej wartość początkową. Okres spłaty rat kredytu przypada na okres od 20 - 12 - 2001 do dnia 20 - 12 - 2006. Na koniec każdego miesiąca bank nalicza i pobiera z naszego rachunku odsetki od tego kredytu. W chwili obecnej mamy zamiar sprzedać za zgodą banku w/w maszynę przez upływem całkowitej spłaty kredytu inwestycyjnego.

Pytanie z zakresie podatku dochodowego:

Czy odsetki od w/w kredytu spłacane po dniu sprzedaży maszyny do dnia całkowitej jego spłaty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176)?

Stanowisko podatnika

W świetle art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 w/w ustawy. Ponieważ w art. 23 tejże ustawy odsetki od kredytu inwestycyjnego udzielonego na zakup środka trwałego w przypadku jego sprzedaży przed momentem całkowitej spłaty kredytu nie są wymienione jako wydatki nie stanowiące kosztu uzyskania przychodu dlatego też naszym zdaniem odsetki te są w pełni kosztem uzyskania przychodu w poszczególnych miesiącach ich spłaty. Ponadto sprzedaż maszyny na podstawie art. 14 ust 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi przychód z działalności gospodarczej. Istnieje zatem związek pomiędzy odsetkami stanowiącymi koszty uzyskania przychodu a przychodem z tytułu sprzedaży tej maszyny.'

Ocena prawna

Po analizie przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży na podstawie właściwych dla tego stanu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe, ponieważ:

Zgodnie z art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art.23 tej ustawy.

Zwrot 'wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów' oznacza, że do kosztów można zaliczyć każdy wydatek, jeżeli wykaże się jego bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Warunkiem zakwalifikowania wydatku do kosztów uzyskania przychodu jest jego faktyczne poniesienie. Kredyt z którego sfinansowano zakup maszyny drukarskiej nie był bowiem związany z eksploatacją tej maszyny, ale przede wszystkim z prowadzoną działalnością gospodarczą, dawał możliwość prowadzenia i uzyskiwania przychodów z tytułu działalności gospodarczej.

Reasumując powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łomży na podstawie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz właściwych dla tego stanu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdził, że spłacane odsetki po dniu sprzedaży maszyny drukarskiej której zakup sfinansowany został kredytem stanowią koszt uzyskania przychodu.

Dodatkowo informuję, że:

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę w stanie prawnym obowiązującym w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja powyższa przestanie być aktualna, jeżeli przepis prawa obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia zostanie zmieniony lub przestanie obowiązywać.

Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla Strony; wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa).

Na postanowienie niniejsze służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Białymstoku za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łomży, w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie na postanowienie organu podatkowego powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie - art. 222 ustawy Ordynacja podatkowa. W przypadku wniesienia odwołania należy dołączyć znaki opłaty skarbowej, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 9 września 2000 roku o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004 roku Nr 253, poz. 2532). Wysokość tej opłaty określona jest w 'Szczegółowym wykazie przedmiotów opłaty skarbowej, stawek oraz zwolnień' stanowiącym załącznik do tej ustawy.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika